Hlavní obsah

Před ministerstvem demonstrovalo přes 1500 lékařů

Zhruba 1500 lidí se ve čtvrtek kolem poledne sešlo před pražským sídlem ministerstva zdravotnictví na demonstraci pořádané praktickými lékaři. Dlouhodobě si stěžují na to, že pojišťovny jim platí pozdě, ohrožují tak jejich existenci.

Před ministerstvem demonstrovalo přes 1500 lékařů

Někteří si přivezli transparenty. "Jsem syn lékaře, umřu hlady!" hlásá jeden z nich rozvinutý nad kočárkem s dítětem. "Přenechám ordinaci, nutno doplatit nájem!" burcuje další z nich. Lékaři nepřišli v pláštích, mají běžné civilní oblečení.

Organizátoři na prostranství před ministerstvem připravili pódium, kde se střídají řečníci. Před demonstrujícími promluvil například předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák nebo místopředseda sdružení Jan Jelínek. Demonstranty přišel podpořit například pražský primátor Pavel Bém. Ve svém vystoupení řekl, že soukromí lékaři jsou v ČR diskriminováni.

Demonstranti požadují také odvolání ministryně zdravotnictví Milady Emmerové. Skandovali: "Demise, demise!"

Odpoledne se setkala Emmerová se zástupci protestantů

V odpoledních hodinách se napětí částečně uvolnilo při setkání ministryně Emmerové se zástupci demonstrantů ze Sdružení praktických lékařů. Obě strany sporu se snažily nalézt pochopení pro pozici druhé strany. Výsledkem jednání byla dohoda o konání dalších schůzek, z nichž první je plánována na 27. října.

Emmerová nevyslyšela přání protestujích lékařů a nehodlá odstoupit, protože "cíle, se kterými vstoupila do úřadu, splnila". Domnívá se tedy, že není důvod k rezignaci.

Rath byl vypískán

Na shromáždění přišel i prezident České lékařské komory David Rath, kterého ale lékaři vypískali.

"Hanba" volali na něj, a když vystoupal na pódium pro řečníky, ozvalo se "Rathe, dolů!". Dali mu tak najevo, že podle nich zájmy soukromých lékařů nezastupuje. O Rathovi se spekuluje jako o možném náměstkovi Emmerové či rovnou novém ministrovi.

Demonstraci kontrolují policisté, kteří kolem postávají v tříčlenných skupinkách. K dispozici je demonstrantům i sanitka, ošetření však zatím nikdo nepotřeboval.

Je to vina ministerstva a VZP, tvrdí soukromí lékaři

Podle představitelů Sdružení praktických lékařů je za situaci ve zdravotnictví zodpovědné ministerstvo zdravotnictví, jež svými vyhláškami způsobilo zpožďování plateb od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ředitelka VZP Jiřina Musílková s touto interpretací souhlasí, odmítá podíl pojišťovny na současné krizi.

Jiného názoru byl prezident České lékařské komory David Rath, který poukazoval na špatné hospodaření největší zdravotní pojišťovny.

Klíčové osobnosti českého zdravotnictví si přehazují odpovědnost jak horký brambor, ministryně Emmerová tak pod tlakem nespokojených lékařů zpřísní konrolu hospodaření VZP.

Nemocnice se k protestu nepřipojily

K protestujícím soukromým lékařům se nepřipojily nemocnice, které si stěžují na sobecké chování praktiků. Nemocnice též trpí podobnými problémy jako oni, ale nechtějí brát pacienty jako rukojmí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků