Hlavní obsah
Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo

Pražská ODS předala sociálním demokratům návrh koaliční smlouvy

Pražská ODS učinila ve středu další krok k možné velké koalici na magistrátu hlavního města. Předala zástupcům ČSSD návrh koaliční smlouvy. Ten v souladu s předchozími vyjádřeními koresponduje s programem ODS a nabízí sociálním demokratům čtyři křesla v městské radě. ODS by měla sedm zástupců. Informoval o tom náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

Náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS) Foto: Petr Hloušek, Právo
Pražská ODS předala sociálním demokratům návrh koaliční smlouvy

Podle člena vyjednávacího týmu Karla Březiny (ČSSD) sociální demokracie dokument vnímá jako návrh programových priorit ODS. "Dohodli jsme se, že naše podmínky a připomínky předložíme počátkem příštího týdne. V této době se také domluvíme na dalším pokračování, bude-li jaké," dodal Březina.

Šéf pražské ODS Boris Šťastný řekl, že předáním návrhu občanští demokraté splnili své předchozí usnesení.

Volební program ODS například sliboval lékárenskou pohotovost v každém obvodu, dovoz léků až do domu pro seniory starší 80 let, nová sportoviště nebo tvrdší postup vůči distributorům drog, kapsářům, hernám a kasinům. ODS také chce zvýšit počet strážníků, zřídit metropolitní policii nebo rozšířit městský kamerový systém. Pokračovat by měla výstavba vnitřního městského okruhu.

Minulý týden již návrh koaliční smlouvy předala TOP 09 občanským demokratům. Jednání mezi pravicovými stranami bylo ale v úterý po vzájemné roztržce přerušeno. O dalším pokračování by měly ve čtvrtek rozhodnout regionální rada ODS a její zastupitelský klub. Z pražské ODS ale zaznívají hlasy, podle kterých nebude vůle s TOP 09 pokračovat v jednáních. [celá zpráva]

Další velká koalice na obzoru

Blažek řekl, že je zatím dohodnut s předsedou zastupitelského klubu TOP 09 Tomášem Hudečkem na pondělí schůzce. Jednat by na ní měli o programových shodách. Podle Blažka si musí vyjasnit pouze drobnější nesrovnalosti.

Jako o stále pravděpodobnější se mluví o možné "velké koalici" mezi ODS a ČSSD. Strany by ale v zastupitelstvu měly většinu pouze tří hlasů. Například volební lídr sociální demokracie Jiří Dienstbier mladší takovou spolupráci odmítá. Proti by mohli být i další zastupitelé.

ODS by v takovém případě dál měla post primátora, vítězná TOP 09 by zůstala v opozici.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků