Hlavní obsah
Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu každý rok rozzáří oči tisícům natěšených dětí. Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Praha v obavách z terorismu: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu raději bez lidí

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na pražském Staroměstském náměstí se uskuteční v sobotu. Magistrát však z bezpečnostních důvodů neřekne přesný čas. Vedení města to zdůvodňuje obavami, aby se na tradiční akci nesešlo příliš mnoho lidí.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu každý rok rozzáří oči tisícům natěšených dětí. Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Praha v obavách z terorismu: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu raději bez lidí

Média minulý týden po tragických událostech v Paříži informovala o tom, že se kvůli hrozbě teroristických útoků tradiční slavnost v Praze konat nebude, což však město popřelo a rozhodlo se zvolit šalamounské řešení.

"Slavnost bude, ale není určena přesná hodina. Chceme předejít větší koncentraci lidí," vysvětlil po pondělní schůzce radní Libor Hadrava (ANO). Ohledně bezpečnostní situace v Praze podle něj magistrát spolupracuje s policií. Kvůli hrozbě terorismu zatím magistrát žádné konkrétní opatření nepřijal.

Strom se rozsvítí ráno

Podle Hany Tietze, mluvčí Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí, se strom rozsvítí v sobotu ráno. „Trhy začínají v sobotu, mezi osmou a devátou budou prodejci stavět stánky a někdy v té době se strom rozsvítí,“ řekla Novinkám. Připomněla, že za denního světla není nasvícení stromů téměř vůbec vidět.

Po setmění se pak bude strom každý den několikrát za večer v hodinových intervalech znovu rozsvěcet s připravenou barevnou animací. „Strom se vždycky zhasne a pak se pomalu rozsvítí. Takže lidé o tento zážitek nepřijdou,“ uvedla Tietze. Zda k tomu bude hrát hudba, není podle ní ještě jasné. Není určena ani přesná doba, kdy se strom bude rozsvěcet.

Vánoční strom pro Prahu pochází z České Lípy a je vysoký 23 metrů.

Foto: Radek Petrášek, ČTK

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Osmašedesátiletý smrk pro pražské vánoční trhy pochází letos z České Lípy. Pokácen byl v neděli. [celá zpráva]

Do Prahy přijede v úterý nad ránem. V časných ranních hodinách začne jeho vztyčování a kotvení. Hotovo by mělo být kolem 3:30. Jak bude letos ozdoben, zatím pořadatelé také neprozradili. Motiv prý bude stejně jako v předchozích letech vycházet z české kultury a historie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků