Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

Praha ruší požadavek na oslunění bytů, stačit bude denní světlo

Z Pražských stavebních předpisů (PSP) zmizí požadavek na „oslunění bytu”. Nahradí jej požadavek na „denní osvětlení”. V úterý o změně rozhodli pražští radní, kteří vyšli vstříc stavebníkům. Novelizovaná podoba předpisů začne platit ještě letos.

Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
Praha ruší požadavek na oslunění bytů, stačit bude denní světlo

Oslunění znamená, že 1. března musí do bytu dopadat přímé sluneční paprsky na třetinu podlahové plochy po dobu 90 minut. Požadavek musí splňovat nově budované byty. Pražské stavební předpisy, které jsou prováděcím nařízením ke stavebnímu zákonu, platí od srpna 2016.

Norma řeší i to, že pokud 1. března slunce nesvítí, pak se dělá průměr slunečního svitu v hodinách během 40 dní v únoru a březnu.

Podle ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřeje Boháče byl předpis o oslunění absurdní a architekti musí navrhovat domy roztodivných tvarů, aby normu splnili. Byty, které nevyhovují předpisu, jsou podle něj kolaudovány a prodávány jako ateliéry, přitom ale slouží k bydlení. Podle IPR s výjimkou Slovenska požadavek na oslunění nikde v zahraničí v podobě jako v ČR není.

Oslunění vystřídá již platný předpis o denním osvětlení. To znamená, že by všechny pobytové místnosti musely mít okna. Podle návrhu novely by pak součet ploch všech oken nesměl být menší než 1/10 podlahové plochy místnosti. Prvek denního osvětlení pak ještě doplní požadavek dostatečného odstupu budov od sebe.

Prim mají hrát úrovňové přechody, nesmí chybět stromořadí

PSP jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu a definují požadavky na využívání území a technické požadavky na stavby.

Umožňují výstavbu udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má například mít stromořadí. Neměly by také vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.

Znění PSP vyvolalo v minulosti řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po sporech jejich přípravu primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstku Matěji Stropnickému (SZ/Trojkoalice) a předložila k projednání novou verzi. Primátorčinu novelu nakonec notifikovala Evropská komise.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků