Hlavní obsah

Praha dala 30 miliónů korun na přípravu olympiády

Pražský magistrát dá dalších 30 miliónů obecně prospěšné společnosti Praha olympijská, která se zabývá přípravou případného konání letních her v roce 2016. Rozhodla o tom v úterý městská rada. Podle radního Jiřího Langmajera (ODS) to byl jen úřední krok převedení peněz, rozpočet byl schválen již dříve.

Praha dala 30 miliónů korun na přípravu olympiády

Do založení společného podniku s Českým olympijským výborem dal magistrát už v minulosti 15 miliónů korun. Langmajer je přesvědčen o tom, že dotace bude "přínos pro všechny".

"Pokud olympiádu chceme, rozhodně se vyplatí peníze dát," uvedl. Nejhlasitějšími kritiky záměru pořádat v Praze olympiádu jsou starostové některých menších obcí a měst. Obávají se toho, že jim hry uberou peníze z rozpočtů.

Podle nich by se mělo o hrách uskutečnit referendum. Pokud by nebylo, metropole by měla hradit všechny náklady sama. Letošní rozpočet Prahy olympijské obsahuje například 12 miliónů korun na různé studie a 19 miliónů korun na propagaci, kampaně a výzkumy mínění.

Na platy je v rozpočtu 3,2 miliónu korun, čtyři milióny na právní služby, tři milióny na uchazečský poplatek a stejná částka na účetní a daňové služby.

Oficiálně Praha usiluje o kandidaturu od letošního září

Do souboje o pořádání letních olympijských her v roce 2016 se Praha oficiálně zapojila začátkem září. Primátor Pavel Bém (ODS) a prezident Českého olympijského výboru Milan Jirásek podepsali dopis deklarující zájem Prahy o hry usilovat.

Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard korun. Dalších asi 490 miliard korun by stála nutná dopravní a jiná infrastruktura, kterou však Česká republika podle zastánců her potřebuje i bez nich. Jen sama kandidatura bez ohledu na výsledek přijde podle studie na půl miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků