Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Aleš Fuksa, Právo

Praha chce úplně zakázat hrací automaty, mají zmizet i z kasin

Výherní automaty by měly v Praze zcela skončit. Vedení města připravuje novelu vyhlášky o hazardu, která zakáže provoz přístrojů i v kasinech, kam je provozovatelé přesunuli. Nová podoba vyhlášky bude hotová do konce měsíce, uvedla ve středu radní Hana Kordová Marvanová (STAN).

Ilustrační foto Foto: Aleš Fuksa, Právo
Praha chce úplně zakázat hrací automaty, mají zmizet i z kasin

V Praze platí od 1. ledna 2016 vyhláška zakazující provoz heren, nikoliv samotných automatů. Herny ve správním řízení postupně ruší ministerstvo financí.

„Poslední vyhláška o regulaci hazardu je z roku 2015. Ta bohužel nepřinesla omezení řady heren, které se tváří jako kasina, ale ve skutečnosti jsou to jen místa plná automatů, na nichž může s výjimkou krátkých přestávek hrát skoro kdokoli ve dne v noci. Technické hazardní hry neboli automaty jsou špatnou vizitkou města. Jsou totiž nejvíce návykové a je na ně navázána i nejrůznější kriminalita, takže jde jak o sociální, tak bezpečnostní riziko,” uvedla Marvanová.

Návrh novely magistrát konzultoval s městskými částmi. Podle Marvanové s ním většina z nich souhlasila. Návrh bude zpracován do konce ledna a pražští zastupitelé by jej mohli projednat na březnovém či dubnovém jednání.

Městské části by mohly získat kompenzace

„Jsem si vědoma, že to připraví městské části o značnou část příjmů, z nichž financují sportovní a podobné aktivity. Proto chci zároveň prosadit, aby hlavní město tento výpadek příjmů pro městské části kompenzovalo, aby žádná městská část nebyla motivována zachovat herny jen kvůli penězům,” uvedla Marvanová.

Pražské radnice dostaly od magistrátu například za loňské první pololetí dohromady zhruba 108 milionů korun, které Praha vybrala na odvodech z loterií a her. Kolik peněz ta která radnice dostane, závisí vždy na počtu jejích obyvatel.

Vyhláška o hazardu, která začala platit v roce 2016, zakázala všechny herny v Praze. V provozu mohou být jen provozovny označené jako kasina. Od této doby ministerstvo financí zrušilo k loňskému březnu podle svého mluvčího 126 heren s 1506 hracími automaty. V Praze bylo původně více než 200 heren.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků