Hlavní obsah
 

Praha 6 odstranila sochu Koněva. Využili jsme nouzového stavu, připustil starosta

Praha 6 v pátek přistoupila k odstranění sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Socha bude nyní uložena do depozitáře a následně by se měla stát součástí expozice Muzea paměti 20. století, sdělil Novinkám mluvčí městské části Ondřej Šrámek.

 
Praha 6 odstranila sochu Koněva. Využili jsme nouzového stavu, připustil starosta

Odstranění sochy bylo podle mluvčího dlouhodobě plánováno a čekalo se především na vyřízení procedurálních záležitostí.

„Rada městské části přistoupila k realizaci usnesení zastupitelstva z loňského září,” konstatoval mluvčí s tím, že specializovaná firma sochu uloží do depozitáře.

Odstraňování sochy maršála Koněva v Praze

Foto: Aktu.cz

„Potvrzuji za naše Muzeum uzavření dohody s Městskou částí Praha 6 o dlouhodobé výpůjčce sochy maršála Koněva,“ uvedla radní hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady Muzea paměti 20. století Hana Marvanová. Praha 6 půjčí sochu, jejíž cena byla odhadnuta znalkyní na 13 milionů korun, zdarma.

Socha se v minulosti opakovaně stala terčem vandalů, kteří ji polili barvou. Následně byla nějaký čas obehnána lešením a zakryta plachtou.

Proti odstranění sochy se ostře ohrazovala ruská strana. Ruské ministerstvo zahraničí se nechalo slyšet, že čeští politici vedou válku se symboly vítězství nad fašismem.

Sochu maršála Koněva neznámý polil růžovou barvou (8. květen 2018)

Foto: Jan Handrejch , Právo

Praha 6 k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Ten popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, a v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na rozdělení Berlína a výstavbě Berlínské zdi.

Sochu by měl nahradit památník osvobození Prahy.

„Dnešní sejmutí bronzové sochy maršála Koněva z piedestalu na náměstí Interbrigády je pomyslným posledním tónem v etudě, která se v Bubenči rozehrála v roce 1980. Její echo bude nadále rezonovat v muzeu věnovaném dějinám dvacátého století v Československu, a přispěje tak k objektivnímu výkladu naší nedávné historie,” okomentoval odstranění sochy starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

Ten večer v České televizi připustil, že k odstarnění sochy radnice záměrně využila období nouzového stavu a omezeného volného pohybu. Dlouho chystaná akce se tak podle Koláře díky tomu obešla bez veřejných protestů.

Pomník maršála Koněva stál v Praze 6

Foto: Aktu.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků