Hlavní obsah

Pozitivní je jeden ze tří testů, antigenní začínají dominovat

Počty vykázaných testů na odhalení nákazy koronavirem rostou navzdory vývoji epidemie jen zvolna. Pozitivní je dlouhodobě zhruba třetina všech testů a počty lidí potýkajících se s onemocněním covid-19 jdou již několik týdnů setrvale nahoru.

Pozitivní je jeden ze tří testů, antigenní začínají dominovat

Z dat ministerstva zdravotnictví je patrné, že zatímco počty PCR testů se v posledních měsících příliš nemění, přibývá antigenních testů. Zatímco PCR test hledá genetickou informaci viru a je finančně i organizačně náročnější, antigenní testy odhalují bílkovinu z povrchu koronaviru a jsou rychlé a levné.

PCR testů bylo v posledních třech měsících vykázáno mezi 700 a 800 tisíci. K podobnému číslu směřují i průběžná únorová data.

Roste naopak počet antigenních testů, což nepochybně souvisí i s tím, že lidé mají od prosince možnost nechat se opakovaně zdarma testovat. Zatímco v minulosti vždy počet vykázaných PCR testů převyšoval antigenní testy, v únoru se situace změnila a z aktuálních čísel je patrné, že antigenní testy začínají dominovat.

Neradostnou zprávou o zvládání epidemie v ČR je dlouhodobě velmi vysoká průměrná pozitivita testů. Ta se pohybuje kolem třetiny, přičemž podle odborníků se o zvládnutí epidemie dá hovořit při pozitivitě kolem pěti procent.

I přes značné výkyvy má navíc denní prokázaná pozitivita spíše rostoucí tendenci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků