Hlavní obsah
Místopředseda ODS Martin Kupka ve Sněmovně: Je to konkrétní krok, jak urychlit stavební řízení Foto: Jan Handrejch, Právo

Povolování staveb bude možné i v elektronické formě

Sněmovna ve středu schválila novelu, podle níž vznikne informační systém pro vyřizování všech záležitostí stavebních řízení. Digitalizace by měla vést ke zkrácení a zjednodušení řízení pro investory, projektanty, správce inženýrských sítí i úředníky. Předlohu nyní dostane k projednání Senát.

Místopředseda ODS Martin Kupka ve Sněmovně: Je to konkrétní krok, jak urychlit stavební řízení Foto: Jan Handrejch, Právo
Povolování staveb bude možné i v elektronické formě

Povolovací řízení se má vést prostřednictvím portálu stavebníka. Budou v něm i informace, jak proces postupuje, a veškerá dílčí stanoviska. Vznikne také datové úložiště projektové dokumentace, úkonů v řízení a rozhodnutí.

Elektronicky bude možné vést stavební deník. Součástí návrhu je také vznik geoportálu územního plánování. Zavede se rovněž identifikační číslo stavby, které umožní sledovat její osud od jejího povolování až po demolici. „Je to konkrétní krok, jak urychlit stavební řízení,” uvedl za předkladatele Martin Kupka (ODS).

Vznikne digitální technická mapa

Předloha, která získala souhlas ministerstva pro místní rozvoj, by měla být účinná od července 2023.

Novela zavádí také digitální technickou mapu, která zahrne aktualizovaná data o silnicích, železnicích, elektrických vedeních, vodovodech, plynovodech, kanalizacích nebo o datových sítích.

Budou v ní informace o tom, jaké sítě v konkrétním místě vedou a kdo je jejich správcem. Tato mapa má rovněž přispět ke zjednodušení a urychlení stavebního řízení a snížení jeho administrativní náročnosti. Budou v ní také záměry výstavby dopravní infrastruktury nebo sítí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků