Hlavní obsah
Dům, který má být vrácen původním majitelům Foto: Rudolf Voleman, Právo

Potomci vyvlastněných Židů dostanou zpět činžák

Po pětadvaceti letech soudních tahanic rozhodl plzeňský krajský soud, že město Mariánské Lázně má vrátit rodině Leitnerů činžovní dům v Klíčové ulici. Soud dospěl k takovému rozhodnutí přesto, že dům byl v roce 1946 konfiskován na základě dekretů prezidenta Beneše. Prolomení jejich platnosti vysvětlují soudy tím, že ještě předtím činžák zabavili Leitnerům v roce 1943, tedy v době okupace, němečtí nacisté.

Dům, který má být vrácen původním majitelům Foto: Rudolf Voleman, Právo
Potomci vyvlastněných Židů dostanou zpět činžák

Leitnerovi podávali žalobu na začátku 90. let. Soudy nejdříve jejich nároky zamítly, ale Ústavní soud, na který se rodina obrátila v roce 2000, původní rozsudky zrušil.

Odůvodnil to mimo jiné tím, že konfiskační výměr podle dekretů prezidenta byl za těchto okolností aktem rasové perzekuce, který je v rozporu s listinou základních lidských práv.

Město se odvolává

Československý stát totiž ve skutečnosti nezabavoval nacistický majetek, ale majetek židovské rodiny, jež byla obětí nacismu.

„Restituci podle zákona lze v tomto případě pokládat za možnou, i když nebyl dodržen postup předepsaný dekretem prezidenta republiky, případně zákonem, neboť tyto předpisy se týkaly poválečných restitucí,“ uvádí se v rozsudku Ústavního soudu, který došel k závěru, že v projednávané věci došlo ze strany soudů k porušení práva stěžovatele na soudní ochranu.

Podle starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny (piráti) přišel vnuk původního majitele o navrácení činžovního domu požádat na radnici v roce 1993. Žadatelův dědeček zemřel při transportu do koncentračního tábora, zatímco zbytek přeživší rodiny se po válce usadil v Americe.

„Po poradě s právníky mu tehdejší starosta vysvětlil, že dům byl vyvlastněn na základě dekretů prezidenta republiky, takže není o čem jednat. Pan Leitner slušně poděkoval a odešel, ale nicméně to dal k soudu,“ popisoval Kalina.

Mariánské Lázně nyní podávají proti rozhodnutí soudu dovolání, ale to nemá podle Kaliny odkladný účinek pro vydání činžovního domu Leitnerovým. „Ještě počkáme na rozhodnutí odvolacího Nejvyššího soudu k dovolání, protože již jednou v podobné kauze rozhodoval a přisoudil nakonec žalující straně sedm desetin požadovaného majetku,“ uvedl starosta, podle něhož ale už od Leitnerů přišla část smluv k převodu činžáku.

Město už dům prodalo

Háček je v tom, že město již není vlastníkem nemovitosti, protože dům prodalo za 802 tisíc korun jedné z nájemnic. Ta jej dále prodala místní advokátní kanceláři Jirásek a Šup.

„Rozsudky obecných soudů považujeme za krajně nespravedlivé, když křivda, která se bezpochyby udála rodině Leitnerů, je napravována další křivdou na občanech České republiky a občanech města Mariánské Lázně,“ uvedla pro Právo advokátní kancelář. Podle advokátů při privatizaci domu nebyl nikdo ze strany města informován, že restituční spor není ještě ukončen.

„Do oprav a údržby domu jsme za dobu 15 let investovali více než pět miliónů korun a město nám nyní odmítá vrátit dobrovolně i kupní cenu, kterou za prodej nemovitosti inkasovalo,“ uvedli v prohlášení advokáti. Ti se prý marně snaží s městem i s Leitnerovými dohodnout na smíru několik let.

„Ta věc není tak jednoduchá, protože za tu dobu, kdy v domě působili, tak měli jednak příjmy z pronájmů, které tam byly, a navíc tam měli kanceláře, jejichž užívání je těžko vyčíslitelné. Nakonec skončíme u soudu,“ míní starosta, podle něhož si městské zastupitelstvo vyžádalo nezávislý právní posudek k navazujícímu sporu s advokátní kanceláří. Podle Kaliny se týká i úhrady nákladů na dosavadní soudní spory v objemu 107 tisíc korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků