Hlavní obsah
Andrej Babiš mladší loni na podzim na Krymu Foto: Archiv, Právo

Postup policie, která odložila oznámení Babiše juniora o jeho únosu, prověří inspekce

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začnou prověřovat, zda policisté z prvního pražského obvodního oddělení nepochybili, když počátkem roku odložili oznámení Andreje Babiše mladšího o jeho únosu na Krym.

Andrej Babiš mladší loni na podzim na Krymu Foto: Archiv, Právo
Postup policie, která odložila oznámení Babiše juniora o jeho únosu, prověří inspekce

Právu to v úterý řekl ředitel GIBS Radim Dragoun s tím, že se na tomto postupu dohodl se šéfem Městského státního zastupitelství v Praze Martinem Erazímem.

Policisté obdrželi počátkem roku přes Kriminalistický ústav dopis z e-mailové adresy Babiše juniora, v němž hovořil o tom, že byl z donucení odvezen na Krym spolupracovníkem svého otce a premiéra Andreje Babiše (ANO) Petrem Protopopovem.

Začali věc prověřovat a podle informací Práva vyslechli jak Babišovy právníky, tak Protopopova. Výpověď samotného Babiše mladšího ale nesehnali, protože byl v té době na Ukrajině údajně u své přítelkyně.

Protopopov se za ním tedy podle svých slov vydal, přivezl ho na Slovensko k matce, odkud prý poslali policistům aktuální fotografii dosvědčující, že Babiš junior nebyl unesen. To nakonec policistům stačilo a případ zhruba v polovině ledna tzv. uložili ad acta, aniž by ve věci zahájili úkony trestního řízení. Tím pádem ani jejich postup v té době nepřezkoumávalo státní zastupitelství, protože o kauze nevědělo.

Prověrka po dohodě se státním zástupcem

To se teď ale po dění v posledním týdnu a dalších aktuálních vyjádřeních Babiše mladšího o možném únosu změnilo. Přestože vedení pražské policie v čele s jejím ředitelem Janem Ptáčkem opakovaně označilo lednové jednání policistů za zákonné a podpořilo jejich postup, inspekce ho bude prověřovat.

Podle Dragouna vyšetřovatelé GIBS celý případ zpočátku bedlivě sledovali a on osobně o něm hovořil s Erazímem. Domluvili se prý, že k prověření postupu policistů jsou prioritně příslušní státní zástupci.

„A teprve v okamžiku, kdy oni seznají, že by tam bylo možné nějaké konkrétnější podezření na trestný čin, tak nám to postoupí k prověření. Nyní mohu konstatovat, že po telefonickém rozhovoru s magistrem Erazímem mi tento avizoval, že v nejbližších dnech nám takové podání postoupí,“ uvedl v úterý Dragoun.

Doplnil, že pak začne inspekce věc šetřit, ale komentovat bude až svoje závěry.

Mluvčí pražských městských žalobců Aleš Cimbala potvrdil informace Práva o tom, že státní zastupitelství bude ve věci podnět skutečně podávat.

„Pravděpodobně to bude zpracovávat nyní dozorující Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 a zřejmě bychom mohli podání do konce týdne zaslat inspekci,“ podotkl Cimbala.

30. května 2018
Server Neovlivní přinesl článek Sabiny Slonkové „Policie řešila únos Andreje Babiše juniora“. V něm stálo, že koncem roku 2017 (policie později uvedla, že to bylo na začátku roku 2018) dorazil na kriminalistický ústav e-mail podepsaný Andrejem Babišem mladším, v němž bylo, že pisatele kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli. Policie potvrdila, že se věcí zabývala, ale uvedla, že nezjistila protiprávní jednání. Přímo s Babišem mladším však podle serveru nemluvila.
Pondělí 12. listopadu
Server SeznamZprávy publikoval reportáž, v níž vystupuje syn českého premiéra Andrej Babiš mladší. Reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík ho zastihli ve Švýcarsku v bytě, kde žije se svou matkou, první manželkou premiéra.
V rozhovoru vedeném ve dveřích bytu a natáčeném skrytou kamerou Babiš mladší mimo jiné uvedl, že jeho otec chtěl, aby syn „zmizel“ v souvislosti s vyšetřováním dotační kauzy Čapí hnízdo, v níž oba čelí trestnímu stíhání.
S tím, aby zmizel, prý souvisela i jeho cesta na Krym. Tam ho odvezl spolupracovník Agrofertu Petr Protopopov, manžel psychiatričky a političky ANO Dity Protopopové, která měla Babiše mladšího v péči a psala o něm zdravotní zprávu pro policii, že nemůže vypovídat. Premiérův syn dostal prý na výběr, jestli ho zavřou do psychiatrické léčebny, nebo „pojede na prázdniny”.
V reportáži Babiš mladší říká, že se Protopopova trochu bojí. Ke svému psychickému zdraví řekl, že má „jistou diagnózu“ a bere léky.
Úterý 13. listopadu
Premiér Andrej Babiš, který byl zrovna v pracovně v Palermu na Sicílii, řekl, že jeho syn trpí duševní poruchou a léčí se. Podle něj se nekonal žádný únos. Vymezil se proti způsobu natáčení reportáže.
Lékařka Dita Protopopová (ANO) rezignovala na post zastupitelky na Praze 8. Uvedla, že ji urážejí a mrzí „lživé informace“, které se objevily v médiích. „Do politiky jsem nevstupovala, abych ohrozila svou rodinu, a tlak, který nejen na mě, ale hlavně na mé nejbližší v posledních hodinách je, je neúnosný,“ zdůvodnila svůj krok.
Opoziční ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vyzvaly Andreje Babiše, aby opustil funkci premiéra, dokud nedojde k vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Oznámily návrh na hlasování o nedůvěře vládě.
Nejvyšší státní zastupitelství oznámilo, že dalo podnět Městskému státnímu zastupitelství v Praze k prověření podezření, že mohl být Babiš junior na Krym odvezen proti své vůli. Mohlo by se totiž jednat o omezení osobní svobody či únos.
Prezident Miloš Zeman v TV Nova uvedl, že mu informace o únosu Babišova syna připadají jako divoká konspirace. Na otázku, zda by kauza mohla ohrozit vládu a její fungování, řekl, že by některému politikovi musely selhat nervy a doporučil Babišovi, aby mu neselhaly.
Středa 14. listopadu
Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že jeho úterní vystoupení společně s opozicí bylo vedeno jinými pohnutkami. SPD by podle něj v účasti ve vládě nebo v její podpoře mohla nahradit ČSSD. Řekl to prý Babišovi.
Národní ústav duševního zdraví uvedl, že prověřil zprávy, které Dita Protopopová napsala, a konstatoval, že v nich nenašel žádná pochybení.
Premiér Andrej Babiš (ANO) novinářům řekl, že jeho syn trpí schizofrenií. Kauza jeho únosu na Krym je podle něj vykonstruovaná a má za cíl jej odstranit z české politické scény.
Čtvrtek 15. listopadu
V rozhovoru, který přineslo Právo, Petr Protopopov přiznal, že byl s Babišem mladším na podzim roku 2017 na Krymu. Řekl, že byl asistentem, který se měl o nemocného premiérova syna starat, a že k němu měl vztah jako k nevlastnímu bratrovi.
Senátoři přijali usnesení, v němž vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO) k rezignaci v souvislosti s posledními okolnostmi kolem kauzy Čapí hnízdo. Podle senátorů je nepřijatelné, aby byl Babiš do vyšetření případu ve vládě.
SeznamZprávy publikoval e-mail, který má být od Andreje Babiše juniora. V něm se vymezuje proti tvrzení, že musí být pod neustálým dozorem a přeje si telefonický kontakt s policií vyšetřující jeho „případ z Ukrajiny a Ruska“.
Na kauzu ohledně údajného únosu syna českého premiéra reagovala mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. „Viděli jsme zprávy na toto téma. Podle prvotní analýzy, kterou jsme si udělali, se to velice podobá nějaké falešné zprávě, provokaci, vyrobené kvůli nějakým vnitropolitickým cílům. Zaznamenali jsme také vyjádření, které učinil sám český premiér, který vše popíral. Žádné další informace k tomu nemám," řekla.
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov uvedl, že v případě vyslovení nedůvěry vládě by složením nového kabinetu pověřil opět Babiše.
Pátek 16. listopadu
V rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš uvedl, že cesty svého syna na Ukrajinu a do Ruska platil on.
Na tiskové konferenci Babiš uvedl, že navzdory výzvám k rezignaci v souvislosti s údajným únosem jeho syna na Krym nehodlá odstoupit a neučiní tak nikdy.
Neděle 18. listopadu
Na Babišově facebookovém profilu, který obsluhuje jeho PR tým, se objevil text líčící návštěvu premiéra u jeho syna. „Už pochopili, jak je novináři zneužili. Že se snaží zneužít mého nemocného syna a postavit ho proti mně... ...Včera jsme spolu strávili asi pět hodin, povídali si a hráli šachy,“ stojí v textu.
Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata v neděli odsoudila novináře Sabinu Slonkovou a Jiřího Kubíka za to, že skrytou kamerou natáčeli rozhovor s jejím nemocným synem. Jejich reportáž považuje za útok proti soukromí.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků