Hlavní obsah
Demonstranti v Krásné Lípě Foto: Petr Horník, Právo

Postižení demonstrovali proti Zemanovi

S protestem hendikepovaných proti svým výrokům o společném vzdělávání zdravých a hendikepovaných se setkal při své návštěvě Ústeckého kraje prezident Miloš Zeman. V Krásné Lípě na Děčínsku proti němu protestovaly zhruba čtyři desítky mentálně i zdravotně postižených i jejich přátel.

Demonstranti v Krásné Lípě Foto: Petr Horník, Právo
Postižení demonstrovali proti Zemanovi

Výrok o vzdělávání hendikepovaných vyvolal bouři a polemiku. V Krásné Lípě protestující z agentury Pondělí zpívali a bubnovali, nesli řadu transparentů s nápisy jako je Koho vyloučíte příště, Postižení je přímá volba? a další. „Před dvaceti lety by všichni tihle lidé byli zavření za mřížemi v ústavech, dnes normálně chodí po ulicích. Jediná možná cesta je cesta integrace. Každá jiná cesta je cestou zpátky do středověku nebo do Ruska,“ řekla ředitelka agentury Pondělí Monika Lampová.

Prezident republiky Miloš Zeman demonstrantům zamával.

Foto: Petr Horník, Právo

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zeman při odjezdu s protestujícími krátce promluvil. Podle něj některé děti tempu nestačí a problémem je, co se s nimi stane. „A já říkám, je to můj názor, že budou nešťastné, protože ostatní děti se jim budou posmívat a budou je šikanovat,“ řekl prezident.

Prezident s demonstranty při odjezdu krátce promluvil.

Foto: Aleš Pelikán, Právo

Podle něj jediný smysl jeho dřívějšího výroku o společném vzdělávání hendikepovaných a zdravých dětí byl v tom, že v takzvaných praktických třídách je polovina dětí na rozdíl od běžných tříd, takže dětem v praktických třídách se mohou učitelé více věnovat a mohou je lépe vést. Slova prezidenta se protestujícím nelíbila.

Děti jsou šťastnější v rovnocenné komunitě

Kontroverzní výrok o inkluzi, tedy společném vzdělávání hendikepovaných a zdravých, prezident pronesl při návštěvě Pardubického kraje v polovině ledna.

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí, a jsem proti ní,“ uvedl tehdy prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků