Hlavní obsah
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo

Pospíšil chce do trestního řádu zavést institut korunního svědka

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce, aby se člověk obviněný ze zločinu mohl v budoucnu vyhnout trestu tím, že pomůže žalobcům objasnit závažný kriminální čin organizované skupiny. S takzvaným institutem korunního svědka počítá nový trestní řád, jehož věcný záměr předloží ministr ve středu vládě.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) Foto: Petr Horník, Právo
Pospíšil chce do trestního řádu zavést institut korunního svědka

Aby státní zástupce trestní stíhání korunního svědka opravdu zastavil, musí se ke svému trestnému činu přiznat a odevzdat veškerý majetek, který kriminální činností získal. Nesmí být obviněn z vraždy, zabití nebo těžké újmy na zdraví a nesmí spáchat závažnější zločin, než pomáhá odhalit. Zároveň nemůže spolupracovat na odhalení kriminálního činu, který sám organizoval.

Podle ministerstva spravedlnosti má zavedení institutu korunního svědka motivovat členy organizovaných skupin, aby spolupracovali s policií a žalobci. Opatření má usnadnit zejména usvědčení šéfů a dalších řídících osob mafií, ke kterým jinak kvůli závazku mlčenlivosti jejich členů nemají žalobci dostatek důkazů.

"Zájem státu na zničení zločineckých struktur, do nichž je v důsledku jejich organizace a závazku mlčenlivosti těžké proniknout, převyšuje nad zájmem státu na postihu jedince," vysvětluje nové postavení korunního svědka ministerstvo.

Pokud člověk nesplní podmínky k tomu, aby se mohl stát korunním svědkem, ale přesto pomůže policii a státním zástupcům objasnit organizovaný trestný čin, může dostat mírnější trest. V tomto případě se stane takzvaným spolupracujícím obviněným a soud mu uloží trest pod dolní hranicí trestní sazby.

Klaus minule normu vetoval

Institutem korunního svědka se zabývala už v roce 2005 Sněmovna, nedokázala ale přehlasovat veto prezidenta Václava Klause. K novele se tehdy odmítavě vyjadřovala ODS. Odpůrci argumentovali tím, že kdo spáchal zločin, má být bez výjimky potrestán.

Nový trestní řád má kromě těchto opatření také posílit postavení státních zástupců před soudem tak, že budou nést odpovědnost za prokázání viny obžalovanému. Zavádí i předběžná opatření, díky nimž má být možné zakázat obviněnému, aby v průběhu trestního řízení navštěvoval určitá místa nebo akce.

Součástí návrhu je také zvýšená ochrana obětí trestných činů, které by v budoucnu mohly mít možnost domoci se u soudu náhrady škody za osobnostní újmu. Zároveň mají šanci stát se účastníky řízení a podat například odvolání proti osvobozujícímu rozsudku nad pachatelem, který je poškodil. Nový trestní řád má obsahovat i možnost dohody o vině a trestu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků