Hlavní obsah
Volební model v říjnu 2013 podle CVVM Foto: David Ryneš, Novinky

Poslední průzkum: Do Sněmovny se dostane sedm stran

Podle nového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění by se do Sněmovny dostalo sedm stran. První sociální demokraté by získali 26 procent hlasů. Jedná se o poslední předvolební průzkum, od úterka se podobná šetření nesmějí podle zákona publikovat, proto tento výzkum nevyjde ani v úterním tisku.

Volební model v říjnu 2013 podle CVVM Foto: David Ryneš, Novinky
Poslední průzkum: Do Sněmovny se dostane sedm stran

Průzkum se odehrál mezi 7. a 14. říjnem. Čtvrtina lidí se v něm vyjádřila pro ČSSD, která tak čtyři dny před volbami potvrdila vedoucí postavení. Za sociálními demokraty se umístili komunisté s 18 procenty hlasů.

Třetí místo by obsadilo hnutí ANO Andreje Babiše s 16,5 procenty hlasů, čtvrtá TOP 09 by získala 9 procent. Těsně nad pětiprocentní hranicí by se umístili občanští demokraté (6,5 procenta). O jeden a půl procentního bodu méně by měli shodně lidovci a hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Na pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by podle CVVM nedosáhli zemanovci (3,5 procenta) ani piráti (2,5 procenta) a zelení (2 procenta). Ostatní strany zařadila agentura do skupiny ostatní - rozdělily by si 6 procent hlasů.

Levice by měla většinu

Podle hrubého odhadu Práva by ČSSD měla ve Sněmovně 67 křesel, KSČM 45 a ANO 40 křesel. TOP 09 by dosadila 20 poslanců, ODS 14, lidovci osm a hnutí Úsvit šest zákonodárců.

Volební model podle CVVM (v procentech)
ČSSD
26
KSČM
18
ANO
16,5
TOP 09
9
ODS
6,5
KDU-ČSL
5
Úsvit
5
SPOZ
3,5
Piráti
3,5
Strana zelených
2
ostatní
6
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků