Hlavní obsah
Poslanec Petr Vrána Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz

Poslanec ANO Vrána složil mandát

Poslanec hnutí ANO Petr Vrána se vzdal poslaneckého mandátu, který byl zvolen v Olomouckém kraji. V podzimních volbách bude kandidovat do Senátu.

Poslanec Petr Vrána Foto: Novinky.cz s použitím psp.cz
Poslanec ANO Vrána složil mandát

Vránu podle ČTK ve Sněmovně nahradí starostka Vranovic-Kelčic Irena Blažková. Vrána kandiduje v senátním obvodu Přerov. Tam mandát obhajuje Jitka Seitlová (KDU-ČSL, Zelení, STAN a TOP 09 ).

Vedle Vrány a Seitlové se o křeslo bude ucházet devět dalších lidí včetně někdejšího ministra dopravy za ANO Antonína Prachaře či bývalého senátora za ČSSD Jiřího Lajtocha.

Podobně jako Vrána by do Senátu rádo zamířilo i několik dalších poslanců z ANO, KSČM i ODS.

V případě zvolení jim poslanecký mandát zanikne a na jejich místa nastoupí náhradníci z nižších pozic kandidátních listin.

Na zánik mandátu zapomněl v roce 2017 tehdejší senátor za ANO a podnikatel Jiří Hlavatý. Když byl na kandidátce ANO zvolen do Sněmovny, čímž mu automaticky zanikl senátorský mandát, cítil se podveden tím, že si nemůže vybrat. Rozhodl se proto vzdát mandátu poslance a znovu kandidoval v doplňujících senátních volbách, které byly vypsány právě kvůli zániku jeho senátorského mandátu. Napodruhé již neuspěl a ve druhém kole prohrál s Janem Sobotkou (za STAN). Není tak ani senátorem, ani poslancem.

Hlavatý je majitelem úspěšné textilky Juta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků