Hlavní obsah
Zdravotní sestry na operačním sále (ilustrační foto) Foto: Petr Hloušek, Právo

Poslanci schválili více kompetencí pro zdravotní sestry

Poslanci ve středu ve zrychleném řízení schválila novelu zákona, která má zvýšit kompetence zdravotních sester či porodních asistentek. Novelu předložil po dohodě s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) poslanec koalice Marek Šnajdr (ODS).

Zdravotní sestry na operačním sále (ilustrační foto) Foto: Petr Hloušek, Právo
Poslanci schválili více kompetencí pro zdravotní sestry

Norma umožní sestrám vykonávat některé činnosti před získáním specializované způsobilosti, přičemž pojišťovny jim je zaplatí. Zvýší se tím jejich kompetence a také prestiž tohoto povolání. Ministerstvo zdravotnictví očekává, že lepší podmínky přivedou do oboru nové zájemkyně.

Pro návrh hlasovala i opozice. Stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) uvedl, že současné zákony postavily sestry do role lepších uklízeček.

Novela současně prodlužuje registrační období sester z šesti na deset let. Sestrám, kterým by měla registrace propadnout například v květnu 2011, by díky tomu měla platit až do května 2015, aniž by musely o prodloužení žádat. Registrace je nezbytná, sestry bez ní nemohou samostatně pracovat. Nyní je registrováno 45 tisíc sester, většině z nich registrace vyprší v letech 2011 a 2012. Nápor žádostí už nyní registr těžko zvládá a vyřizování se zpožďuje.

Registrace bude levnější

Předloha počítá také se snížením ceny za registraci. Za tu by měly sestry místo dosavadních 500 korun zaplatit jen stovku. Novela také ruší dosavadních šest různých zaměření sanitáře a nechává jen všeobecného sanitáře, upřesňuje definici označení 'certifikovaný kurz' tak, aby toto označení dostaly jen kurzy nutné pro přímé poskytování zdravotní péče. Umožňuje zdravotnickým záchranářům, aby pracovali v lůžkových částech intenzivní péče a na ARO.

Vláda má k předloze podle návrhu usnesení několik připomínek. Požaduje například, aby se při takzvaném druhém čtení ve Sněmovně sjednotila terminologie pojmů, které se týkají vyšších odborných škol, se školským zákonem.

Půl miliardy za loajalitu

Ministr zdravotnictví ve středu jednal s asociací sester, kterou chtělo ministerstvo odměnit za jejich loajalitu při lékařských protestech. Za to, že sestry protest Děkujeme, odcházíme nepodpořily, dostanou ze slíbených dvou miliard, které si vynutili lékaři, čtvrtinu.

Česká asociace sester (ČAS) podle předsedkyně Dany Juráskové (ODS) s tímto rozdělením souhlasí. Důležité pro ni je, že ze dvou miliard dostanou peníze také sestry a další nelékaři. ČAS pouze prosazuje, aby platy lékařů a sester byly v určitém poměru, tedy aby plat sester se odvíjel od platů lékařů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků