Hlavní obsah
Libuše Šafránková Foto: Milan Malíček, Právo

Poslanci navrhli Zemanovi vyznamenat herečku Šafránkovou i horolezce Jaroše

Herečka Libuše Šafránková, básník Jiří Žáček, horolezec Radek Jaroš, bývalá atletka Helena Fibingerová a zakladatel babyboxů Ludvík Hess patří mezi sněmovní kandidáty na státní vyznamenání. Na nejvyšší ocenění, Řád Bílého lva, poslanci v úterý navrhli prezidentovi Miloši Zemanovi stíhače Josefa Františka, jenž zaznamenal řadu sestřelů nepřátelských letounů v bitvě o Británii a zahynul při hlídkovém letu.

Libuše Šafránková Foto: Milan Malíček, Právo
Poslanci navrhli Zemanovi vyznamenat herečku Šafránkovou i horolezce Jaroše

Celkem dolní komora Zemanovi nabídla 33 osobností. Na Řád T. G. Masaryka poslanci nominovali Adolfa Burgera, jenž tiskl křestní listy pro židovské občany a byl vězněn v několika koncentračních táborech, a válečného veterána, bakteriologa a virologa Juraje Strausse. Mezi kandidáty se zařadili i Karel Weirich, jenž působil v Itálii, byl korespondentem ČTK a za druhé světové války zachránil před nacisty mnoho Židů z bývalého Československa, a otec a syn Emanuel a Josef Zima, kteří v Budapešti pomáhali v záchraně slovenských a maďarských Židů.

Účastníka Slovenského národního povstání Ladislava Havrišáka a Jiřího Nesázala, který osobní statečností umožnil útěk několika lidí před střelcem v restauraci v Uherském Brodu, poslanci navrhli na Medaili Za hrdinství.

Šafránková, Žáček, Jaroš, Fibingerová a Hess se stali kandidáty Sněmovny na Medaili Za zásluhy. Dolní komora k nim připojila sociologa Iva Možného, onkoložku Jitku Abrahámovou, mineraloga a geologa Jana Husa Bernarda, válečného veterána Františka Bindera, jenž zemřel v boji na palubě bombardéru, a dirigenta, sbormistra a skladatele Jana Mariu Dobrodinského. Šanci získat medaili budou mít bývalý motokrosový jezdec Jaroslav Falta, někdejší gymnastka Věra Růžičková, olympijský medailista a účastník protinacistického odboje Jan Gajdoš, církevní historik František Xaver Halas a kněz Josef Jiran, který v emigraci vytvořil síť pro převoz léků, potravin i peněz do socialistického Československa.

Rozhodne prezident

Sněmovna dále navrhla odborníka na Portugalsko, Afriku a Latinskou Ameriku Jana Klímu, výtvarníka Zdeňka Kolářského, chirurga a traumatologa Leopolda Plevu, Otu Sekyrku, kterého perzekuoval komunistický režim, dětského psychologa a spoluzakladatele Konta Bariéry a Dětského centra Paprsek Jaroslava Šturmu a básníka, spisovatele a publicistu Jaroslava Šumšala, jenž zemřel v osvětimském koncentračním táboře.

Mezi nominovanými jsou rovněž Miloslav Teichmann, kterého komunistický režim odsoudil na osm let za údajnou přípravu obsazení rozhlasu v únoru 1948, Jaromír Vašků, pod jehož vedením se v Česku provedly první aplikace umělého srdce, Ladislav Zeman, jehož práce je spojena s úspěchy královéhradeckého Klicperova divadla, a místopředseda Ústředního bramborářského svazu Jiří Zvolánek.

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 49 osobností. Zeman může, ale také nemusí návrhy zohlednit. Vyznamenání prezident předává tradičně především 28. října, tedy na den výročí vzniku československého státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků