Hlavní obsah
Chorvatsko by od příštího roku mělo být 28. státem EU Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Poslanci dali Chorvatsku zelenou pro vstup do EU

Podle očekávání poslanci během pátečního jednání Sněmovny odsouhlasili smlouvu o připojení Chorvatska k Evropské unii. Senát schválil dohodu již dříve, nyní už tak schází jen podpis prezidenta. Pro smlouvu hlasovalo 151 ze 164 přítomných zákonodárců, proti nebyl nikdo.

Chorvatsko by od příštího roku mělo být 28. státem EU Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Poslanci dali Chorvatsku zelenou pro vstup do EU

Budoucí členství Chorvatska musí ratifikovat všech současných 27 členských států EU. Smlouva o přistoupení udává, že by Chorvatsko, někdejší součást bývalé Jugoslávie, mělo přistoupit 1. července příštího roku.

Podle smlouvy má mít nový člen v Evropském parlamentu 12 poslanců, dokument upravuje také hlasovací poměry v Evropské radě a Radě EU. Smlouva pojednává i o finančních záležitostech a o různých přechodných obdobích. Přechodná období se týkají například volného pohybu lidí, zboží a kapitálu, dále zemědělství, daní a životního prostředí.

Česká vláda chtěla původně nechat zákonodárce společně s přístupovou smlouvou s Chorvatskem hlasovat také o české výjimce z Listiny práv a svobod v lisabonské smlouvě. Výjimku si vymínil pro podpis lisabonské smlouvy prezident Václav Klaus. V Česku by ale při společném hlasování evropská smlouva o Chorvatsku neuspěla, neboť výjimku odmítá ČSSD, která má většinu v Senátu.

Chorvatsko požádalo o přistoupení k EU v roce 2003. Jednání o podmínkách členství byla zahájena o dva roky později a ukončena loni v červnu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků