Hlavní obsah

Porodnice používají k identifikaci matky a dítěte až tři způsoby

Záměně novorozenců se české porodnice brání několika způsoby. Jména dětí píší nesmyvatelnou barvou přímo na jejich těla, používají se také náramky, které mohou nést vedle jmen i číselné kombinace. Ta největší zařízení používají všechny varianty.

Porodnice používají k identifikaci matky a dítěte až tři způsoby

Zdravotníci v českých porodnicích mají povinnost zajistit identifikaci novorozence. Na ruku mu proto nejčastěji hned po porodu přivazují číslo shodné s číslem matky, nebo nesmyvatelnou barvou napíší stejné číslo na hrudník a jméno dítěte na stehno, nověji se číslo a jméno novorozence ocitá také na speciální pásce, která se poté připevní na ručku dítěte. V některých zařízeních kombinují všechny způsoby.

"Děti jsou v českých porodnicích označované plastickými páskami, na nichž je jméno nebo číslo dítěte. Stejné pak dostává i matka. Záleží vždy na porodníkovi, jaký systém si vybere - zda značení číslem, nebo jménem," řekl Právu primář Jan Havlík z porodnice ve Vrchlabí, kde se ročně narodí kolem 600 dětí.

V porodnici matky nejsou se svými dětmi pořád

Havlík doplnil, že identifikační pásek pak provází novorozence celý pobyt v porodnici, stejně jako matku. "Není možné, aby byli po celou dobu spolu. Dítě se třeba vozí na kontrolu kyčelních kloubů. Pásky se z rukou dětí a matek odstraňují až při odchodu domů," dodal Havlík s tím, že čím větší porodnice, tím musejí být zdravotníci pečlivější.

To potvrdila Právu i Hana Vágnerová z pražské Gynekologicko-porodnické kliniky v Apolinářské ulici. Ročně tam přijde na svět přes 4000 dětí. "Máme systém trojího značení. Za prvé se dává miminku speciální páska, která se mu zacvakne na ručičku a nejde sejmout ani odepnout. Pro dívky je růžová, pro kluky bledě modrá. Na pásek se píše datum narození a jméno dítěte. Na druhou ručičku se mu připne na šňůrce číslo vyryté do umělohmotného kolečka - stejné číslo dostává i maminka. Číslo se pak ještě napíše dítěti na hrudníček," řekla Vágnerová.

Identifikační náramky teď dostávají novorozenci a jejich matky ve většině českých porodnic. "A to ihned po porodu," upřesnil Tomáš Želazko, mluvčí Šumperské nemocnice, kde se ročně narodí přes tisíc dětí. V kladenské porodnici se může do procesu identifikace novorozence zapojit i tatínek. Své dítě označí příjmením na nožičku a číslem na hrudníček, jež je shodné s číslem matky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků