Hlavní obsah

Politici hodnotí Klausův projev rozporuplně

Páteční projev prezidenta Václava Klause k výročí vzniku Československa hodnotí čeští politici rozdílně. Zatímco podle premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) z Klausova projevu prosvítaly prezidentovy "bezprostřední politické zájmy", místopředseda ODS Ivan Langer soudí, že to byla brilantní řeč.

Politici hodnotí Klausův projev rozporuplně

Paroubek si stěžoval na pasáže prezidentova projevu, kdy Klaus podle premiéra "nevycházel z většinových představ našeho národa". Paroubek tím měl na mysli Klausův rezervovaný postoj k evropské integraci.

Paroubkovi dává v kritice Klausova projevu za pravdu i předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj bylo z prezidentova projevu příliš znát, že byl léta šéfem ODS. "Docela hezký předvolební projev," poznamenal Kováčik.

Langer si ale myslí, že prezident dokázal v projevu vhodně propojit minulost, přítomnost a budoucnost. "Jeden z nejlepších, jaký jsem od něj kdy slyšel," zhodnotil Langer Klausův projev. Podle Langera prezident dokázal ve své řeči spojit výročí státnosti s aktuálními problémy země. S Klausovým varováním před směřováním k dirigismu, regulacím a zákazům se místopředseda ODS ztotožňuje. 

Kalousek: Prezidentův projev byl vyvážený

Předseda lidovců Miroslav Kalousek uvedl, že projev byl vyvážený. Nesouhlasí ale s prezidentovými obavami z integrace EU. "Ale to je věc názoru, jinak ten projev byl podle mě vyvážený," řekl šéf KDU-ČSL.

Prezident v pátek varoval před omezováním lidské svobody státní mocí a byrokracií a dal najevo, že tendence k takovému vývoji vidí v ČR i v Evropě. "Za prospěšný proto nemohu považovat soudobý domácí i evropský trend směřující k stále většímu dirigismu, regulacím, příkazům a zákazům," řekl mimo jiné. [dokument]

Klaus se dlouhodobě netají tím, že k některým aspektům nynější podoby a tempa evropské integrace má výhrady. Je znám jako odpůrce příliš těsné integrace EU a představ o federální Evropě. Na tuzemské politické scéně se v uplynulých týdnech několikrát dostal do sporu se sociálnědemokratickým premiérem, zejména kvůli situaci ve zdravotnictví. 

Anketa
Se kterým výrokem o Klausově projevu souhlasíte?
Kalousek: "Je to vyvážený projev."
4.7 %
Kováčik: "Dobrý předvolební projev."
4.8 %
Paroubek: "Projev nevycházel z většinových představ národa."
31.7 %
Langer: "Jeden z nejlepších Klausových projevů."
58.8 %
Celkem hlasovalo 4806 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků