Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman při projevu na Albertově Foto: Petr Hloušek, Právo

Policie zastavila stíhání jednoho z mužů podezřelých z házení vajec na Zemana

Stíhání jednoho ze dvou mužů, kteří jsou podezřelí z házení vajec na prezidenta Miloše Zemana, k němuž došlo předloni na pražském Albertově, bylo zastaveno. V pátek to uvedl mluvčí Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Ondřej Šťastný. Druhý podezřelý je stíhán i nadále.

Prezident Miloš Zeman při projevu na Albertově Foto: Petr Hloušek, Právo
Policie zastavila stíhání jednoho z mužů podezřelých z házení vajec na Zemana

Státní zastupitelství podle Šťastného před několika dny zrušilo usnesení o zahájení stíhání vůči jednomu z mužů a jeho případ odložilo.

"Po vyhodnocení všech dostupných důkazů je totiž možno vyloučit, že obviněný házel předměty na účastníky slavnostního shromáždění," sdělil Šťastný. Doplnil, že vyšetřování druhého podezřelého žalobci nebudou blíže komentovat.

K incidentu s házením vajec došlo při odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu. Prezidenta tehdy vypískaly stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu a vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty včetně vajíček a zaznívaly výzvy k odstoupení z funkce. Osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky, Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Demonstranti na Albertově

Foto: Petr Hloušek, Právo

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo v souvislosti s pietní akcí tři trestní oznámení a postoupilo je policii k prověření. Ta původně konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu, případně i zákaz pobytu. Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem.

Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. Policie pak začala na pokyn žalobce vyšetřovat házení vajec jako trestný čin výtržnictví a obvinila dva lidi. Po rozhodnutí žalobců zůstává obviněn jeden člověk.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků