Hlavní obsah
Prohlídka nedokončeného pražského tunelu Blanka. Foto: Petr Horník, Právo

Policie vyšetřuje financování tunelu Blanka

Kriminalisté vyšetřují okolnosti týkající se financování stavby pražského tunelu Blanka. Zabývají se podezřením ze spáchání dvou trestných činů, údajně se jedná o částky v řádu miliard korun. Stavba tunelového komplexu dosud stála 27 miliard, konečná cena se má ale vyšplhat na 36 miliard korun.

Prohlídka nedokončeného pražského tunelu Blanka. Foto: Petr Horník, Právo
Policie vyšetřuje financování tunelu Blanka

Případ řeší detektivové z českobudějovické expozitury útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zabývají se podezřením ze spáchání trestného činu porušení pravidel hospodářské soutěže a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vyšetřování se týká usnesení rady z loňského prosince, v němž radní schválili takzvanou kategorizaci faktur, jíž se chtěli vypořádat s dluhy, které má Praha vůči stavbařům.

Již více než rok má hlavní město problém s proplácením faktur za odvedené práce. Současné vedení z toho viní své předchůdce, kteří prý v minulosti delegovali velkou část pravomocí na úředníky. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) se tak zbavovali odpovědnosti za některá svá rozhodnutí. Stavbaři pak pokračovali v práci, aniž by miliardové investice schvalovaly odpovědné orgány města.

Vůči stavební firmě Metrostav vznikl dluh ve výši 1,8 miliardy korun. Praha jej postupně splácí. Většinu by měla proplatit do konce roku. I tak ale zbudou faktury za několik stovek miliónů. Podle zdroje ČTK Praha neví, jak dluh zákonnou cestou splatit.

Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavbu, která začala v roce 2007, posvětilo tehdejší vedení města v čele s bývalým primátorem Pavlem Bémem (ODS). Projektu se vytýká zejména jeho nákladnost.

Magistrát předal policii dokumenty

Pražský magistrát policii poskytl materiály o tunelu Blanka, které si policisté vyžádali. To se podle primátorova náměstka Jiřího Vávry (TOP 09) stalo asi před 14 dny. „Další týden se podklady shromažďovaly,“ řekl Vávra.

Související téma

Tunel Blanka

Foto: Petr Hloušek, Právo

Minulý týden radní zbavili mlčenlivosti advokáty z kanceláře White & Case, kteří stavbu tunelového komplexu pro Prahu analyzovali, a to už za předminulé koalice ODS a ČSSD.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků