Hlavní obsah
Foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Policie tento týden chystá rozsáhlé kontroly řidičů

Celý tento týden by řidiči na českých silnicích měli zvýšit svou ostražitost. Policie na ně přichystala hned dvě velké kontrolní dopravně-bezpečnostní akce, přičemž první z nich se týká celé Evropské unie a je zaměřená na rychlost, druhá prodlouženého velikonočního víkendu a většího počtu řidičů na cestách.

Foto: Luboš Pavlíček, ČTK
Policie tento týden chystá rozsáhlé kontroly řidičů

Na silnicích by se tak v průběhu týdne mělo do kontrol zapojit několik tisíc policistů. První akci naplánovala na celý týden mezinárodní organizace Tispol.

„Od pondělí začíná po celé Evropě dopravně-bezpečnostní akce zaměřená na rychlost a dodržování dopravních předpisů. Ta se bude týkat celé republiky, jednotlivé regiony od pondělí celý týden postupně budou provádět kontroly a záleží na nich, zda to rozšíří na všechny dny nebo si jen některé z nich vyberou,“ řekl včera Právu ředitel dopravní policie Leoš Tržil.

Vyjedou chataři i čepičkáři

Plynule pak podle něj na celoevropskou kontrolní akci naváže opatření k velikonočním svátkům.

„Co se týká Velikonoc, budeme řešit hlavně dvě věci. Ve čtvrtek a v pátek rozjezd na prodloužený víkend, takže budeme dělat dohled na významných komunikacích souvisejících s přesunem řady lidí do různých turistických lokalit. Vyjede také řada zahrádkářů, chatařů a rovněž sváteční řidiči, cyklisté a motorkáři,“ nastínil Tržil, na koho se policie míní především zaměřit i kvůli tomu, že velikonoční svátky vlastně poprvé letos na jaře nabízejí lidem více volných dnů.

Druhá část opatření se podle něj bude týkat návratu řidičů v průběhu pondělního odpoledne. „Řada regionů se tedy zaměří na alkohol. Republiková akce vyloženě na Velikonoce není, ale nasazení policistů bude minimálně ve stejném rozsahu jako loni. Určitě půjde o víc než tisíc policistů pravidelně každý den,“ upřesnil.

Doplnil, že k dopravním policistům se v průběhu Velikonoc přidají se svými kontrolami i členové pořádkové policie, kteří se zaměří hlavně na mladistvé a jejich popíjení alkoholu během svátků.

Dá se také počítat s tím, že kromě celostátní policie vytáhnou ve větší míře během velikonočního prodlouženého víkendu své radary i strážníci v jednotlivých městech a obcích.

Velikonoce jsou rizikové

Velikonoce patří podle Tržila ke čtyřem nejrizikovějším obdobím roku, mezi něž počítá ještě začátek a konec prázdnin a Dušičky (počátek listopadu).

„Letošní Velikonoce jsou navíc specifické, protože kromě nich a státních svátků v červenci není letos žádný extra prodloužený víkend, takže toho určitě řidiči využijí ve větší míře,“ poznamenal Tržil.

Loni během Velikonoc zemřelo na silnicích šest lidí, přičemž šlo o jedno z nejpříznivějších čísel za poslední roky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků