Hlavní obsah

Policie otevřela 40 nových služeben za stovky miliónů

Vedení policie a ministerstva vnitra v pondělí slavnostně otevřelo po celém území republiky čtyři desítky nově zrekonstruovaných policejních služeben. V rámci projektu P1000, který v roce 2006 vyhlásil po svém nástupu do čela resortu vnitra Ivan Langer (ODS), spolkla loni tato investice stovky miliónů korun.

Policie otevřela 40 nových služeben za stovky miliónů

Podle manažera projektu P1000 Petra Žídka z policejního prezidia se loni rekonstruovalo celkem 56 služeben, a to s celkovými náklady dosahujícími 515 miliónů korun. V průměru tak na jednu služebnu připadlo necelých 10 miliónů.

Poslanec ČSSD Tejc: jako Potěmkinova vesnice

Bezpečnostní expert opoziční ČSSD Jeroným Tejc projekt kritizuje. „Pokud by za ty peníze opravili skutečně celý objekt, tak by to bylo v pořádku. Problém je ale ten, že oni v přízemí postaví recepci a vybourají dvě kanceláře a policisty, kteří v nich seděli, posadí k těm zbývajícím do prvního patra. Jinak zůstává vše při starém. Připomíná to spíše Potěmkinovu vesnici,“ řekl Právu Tejc.

Ministra bude v této souvislosti podle svých slov interpelovat. „Budu požadovat, aby rozúčtoval náklady na rekonstrukci každé služebny,“ dodal Tejc.

Že by stát za modernizaci policejních služeben zaplatil víc, než musel, ale ministr Langer odmítl. „Procházíme zpětným auditem, abychom dostali srovnání jednotlivých cen. V tuto chvíli nemám sebemenší pocit, že by se dalo hovořit o předražených zakázkách,“ řekl novinářům Langer během otevírání nové služebny ve Svitavách.

„Nejsme sponzoři stavebních firem“

Náměstek policejního prezidenta pro ekonomiku Tomáš Kužel v této souvislosti prohlásil, že policie rozhodně nefunguje jako sponzor stavebních firem.

Podle Langera mají nové moderní služebny se sjednoceným interiérem laděným do modra přinést občanům i policistům samotným větší komfort.

.: Počítačová vizualizace nové policejní služebny. Celkem chce ministerstvo do projektu P1000 investovat přibližně 3,5 miliardy korun.foto: www.p1000.cz

Kromě zřízení recepcí v každé služebně se změny týkají i nových bezbariérových přístupů, nového nábytku a počítačů. Přestavba každé služebny zahrnuje i stavební práce, jako je malování, výměna oken a dveří, nové podlahy, výměna osvětlení, rekonstrukce sociálních zařízení.

Žídek k tomu podotknul, že jde často o objekty, do kterých se neinvestovala několik desetiletí ani koruna. „Snažíme se to dělat tak, aby se na to dalších 15 až 20 let nemuselo sáhnout,“ řekl Právu Žídek.

Zároveň dodal, že se náklady na modernizaci liší podle toho, o jaký typ objektu šlo. „Někde je to pouze malé obvodní oddělení, ale jinde jde o velký objekt, kde je třeba zároveň i okresní ředitelství nebo další policejní složky a útvary. V takových případech je rekonstrukce samozřejmě dražší,“ poznamenal Žídek.

Zázemí musí často počkat

Někteří policisté si přitom stěžují na to, že se rekonstruovaly pouze prostory pro veřejnost, zatímco zázemí pro policisty zůstalo netknuté. „Investovalo do výstavby nového vstupu pro pachatele, aby se nepotkávali se svými oběťmi, a do přestavby místnosti stálé služby, kde se sepisují první protokoly. Sociální zázemí policistů ale zůstalo na stejné úrovni,“ řekl Právu např. policista sloužící na jednom z pražských obvodních oddělení.

Podle Žídka skutečně v některých služebnách zázemí pro policisty rekonstruováno nebylo, změnit by se to mělo do konce letošního roku.

Celkem chce ministerstvo do projektu P1000 investovat přibližně 3,5 miliardy korun. Letos se má podle Žídka rekonstruovat nejméně 120 služeben za jednu miliardu a sto miliónů korun. „Část jde z rozpočtu ministerstva a z prodeje nepotřebného majetku, zhruba 600 miliónů bychom pak měli čerpat z evropských strukturálních fondů,“ vysvětlil šéf projektu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků