Hlavní obsah
Archeologické naleziště. Ilustrační foto. Foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Pod náměstím v Kašperských Horách se skrýval stříbrný poklad

Hrnec plný stovky let starých mincí našli archeologové při průzkumu v Kašperských Horách na Klatovsku. Poklad vykopali v jihozápadní části náměstí, v hloubce asi 60 centimetrů pod zemí u základů historického objektu masných krámů.

Archeologické naleziště. Ilustrační foto. Foto: Vladislav Galgonek, ČTK
Pod náměstím v Kašperských Horách se skrýval stříbrný poklad

Podle informací Práva se jednalo přibližně o tři tisíce převážně stříbrných mincí o celkové váze pěti kilogramů, které pocházejí z období třicetileté války. Mince jsou nyní v péči odborníků klatovského muzea, kteří je čistí a třídí.

Vedoucí archeologického výzkumu Karel Kašák ze společnosti Archaia jih z Českého Krumlova nechtěl zatím k výjimečné události sdělit žádné podrobnosti. "Máme obavy, abychom tím nestrhli lavinu zvědavců, kteří nám mohou zničit archeologický terén,“ vysvětlil Kašák.

Slíbil, že až to bude možné, podají archeologové o nálezu veřejnosti podrobnější zprávu. Jiný zdroj, který má o nálezu informace, upřesnil, že hrnec byl dokonce zavíčkovaný hmotou podobné té, kterou lidé v té době používali na hermetické uzavírání nádob. "Mince zakopal člověk, který měl strach z rabujících žoldáků. Do země se dostaly ještě dříve, než na náměstí postavili masné krámy,“ doplnil zdroj.

Výjimečný nález i drahý průzkum

Nález je podle oslovených odborníků bezpochyby množstevně i historicky velmi cenný. "Patří skutečně mezi vyjímečné,“ potvrdil Jiří Orna ze Západočeského muzea v Plzni.

Ředitelka muzea Šumavy Zdeňka Řezníčková uvedla, že by ráda poklad získala do expozic přímo v Kašperských Horách. "V tomto duchu budeme jednat se Západočeským muzeum, kam archeologové musejí se zákona poklad odevzdat,“ dodala šéfka muzea.

Snad jediným, kdo v tuto chvíli nad nálezem příliš nejásá, je starostka Kašperských Hor Alena Balounová. "Přidělává nám to jen starosti. Sice je hezké, že se něco takového našlo, ale městu to nic nepřinese. Naopak, prodlouží se archeologický průzkum, který musíme zaplatit. Navíc to sem přiláká spousta zlatokopů, kteří tady budou šmejdit ve dne v noci,“ uzavřela starostka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků