Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Počty lékařů i sester loni rostly, vyšší platy měli ve státních zařízeních

Loni pracovalo v tuzemském zdravotnictví 41 292 lékařů a 83 258 sester. Jejich počty se meziročně mírně zvýšili. Ministerstvo ve čtvrtek zveřejnilo nejen výsledky sčítání zdravotníků, ale i průměrné platy. Lékaři ve státní nemocnici si tak podle dat na 66 373 korun, v privátním zařízení to bylo 58 828 korun měsíčně. Meziročně se jejich počet zvýšil o 561.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Počty lékařů i sester loni rostly, vyšší platy měli ve státních zařízeních

Podle České lékařské komory je v nemocnicích nedostatek lékařů i sester, některá oddělení omezují provoz nebo se i zavírají.

Podle dat, jež shromáždil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), ale přibylo také sester, meziročně o 406. Ve státní nemocnici měly sestry 30 866 korun měsíčně, v nestátní 25 434 korun.

"Je velmi dobré, že se budeme bavit nad konkrétními čísly, protože v uplynulých měsících jsme byli svědky toho, jak vznikala čísla, která neodpovídala skutečnosti, protože měla podpořit tezi toho, kdo s čísly přišel," řekl ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Chybí sestry v akutní péči

Data sbírá ÚZIS elektronicky, uvádějí úvazky, nikoli konkrétní osoby, může tedy být dvakrát počítán lékař, který pracuje v nemocnici i ambulanci, na celkových trendech to podle ministra ale nic nemění. Pokud je pociťován nedostatek lékařů, je to podle ministra dáno snahou o dodržování zákoníku práce a omezených přesčasů a také rozvojem medicíny.

"Nicméně alarmující je situace u zdravotních sester, meziročně v lůžkové akutní péči počty klesly o 300, trend trvá od roku 2010," podotkl ministr. Naopak podle něj stoupají počty sester v ambulantní péči. Sestry odcházejí z JIP a oddělení se směnným provozem na přijatelnější práci v ambulancích.

Celkem pracovalo loni ve zdravotnictví 212 720 lidí, to je o 3278 víc než v roce 2014. Ubylo jen jiných odborných pracovníků a dentistů, přičemž zubařů přibylo o 285 na celkových 7577.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků