Pochod, pamětní deska, Zemanův věnec. Lidé si připomněli Václava Havla
Pamětní desku nechala Praha 2 umístit přímo na dům, kde Havel prožil podstatnou část svého života včetně dětství. Tvoří ji pryskyřicová deska, ve které je zakonzervován list papíru s nápisem „Zde jsem taky žil” a s dovětkem „Václav Havel”. Slavnostního odhalení se zúčastnil i jeho bratr Ivan Havel.
Odhalení pamětní desky Václava Havla na domě na Rašínově nábřeží, kde Havel „taky žil”
Foto: Petr Horník, Právo
„Pamětní deska je pěkná, barevně výborně vymyšlená, text má lehce absurdní tón, protože předpokládá, jako kdyby to bylo řečeno v přítomném čase, ale je to vlastně o minulém čase,” řekl novinářům prezidentův bratr.
Václav Havel zemřel 18. prosince 2011. Letos by se dožil 83 let. Patřil mezi klíčové aktéry zániku komunistického režimu v roce 1989. Byl devátým a zároveň posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení prvním českým prezidentem. |
Na Václavském náměstí vystoupil například někdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg (TOP 09). Zhruba dvěma stovkám účastníků vzpomínky na disidenta, dramatika a politika řekl, že je třeba bránit svobodu a právní stát a dosáhnout změny, jak toho Havel dosáhl před 30 lety v době sametové revoluce. Na Havla vzpomínal jako na osobnost, která dokázala vydržet za normalizace v tichém odboji a každodenní prací bránit demokracii.
Vzpomínka na Václava Havla na Václavském náměstí v Praze. Na snímku je bývalý Havlův kancléř Karel Schwarzenberg.
Foto: Ondřej Deml, ČTK
Ve stejnou dobu jako pieta na Václavském náměstí začal i pochod Srdce na Hrad z náměstí Václava Havla u Národního divadla na Hradčanské náměstí u Pražského hradu.
Desítky lidí přišly v průběhu dne na Jungmannovo náměstí zapálit svíčku a poslechnout si úryvky z Havlových děl. Zazněly nejen česky, ale také anglicky, slovensky, ukrajinsky i polsky. Číst přišli třeba kněz a filozof Tomáš Halík, bývalý ministr kultury Daniel Herman nebo socioložka Jiřina Šiklová. Akce skončila mší za Václava Havla v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.
Asi 50 lidí se sešlo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Z hořících svíček vytvořili obrazec srdce a uvnitř něj vytvořili iniciály prezidentova jména. Pod bustou Tomáše Garrigua Masaryka byla i fotografie Václava Havla. Zúčastnili se studenti, senioři i lidé v produktivním věku. Na setkání navázal program v Rabenštejnské věži, veřejné čtení z textů Václava Havla. Číst je mohl kdokoliv ze zúčastněných.
Vzpomínka na V. Havla v Českých Budějovicích
Foto: Václav Pancer, ČTK
Současný prezident Miloš Zeman podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka uctil Havlovu památku zasláním věnce na jeho hrob na Vinohradech.
Pan prezident dnes uctil památku Václava Havla, zaslal k jeho hrobu věnec prezidenta republiky se stuhami. pic.twitter.com/c1M0IkCNZj
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) December 18, 2019