Hlavní obsah
 

Pochod homosexuálů prošel Prahou, účastnilo se 10 000 lidí

Hodinu po poledni odstartoval v sobotu v centru Prahy pochod hrdosti, kterým vyvrcholil týdenní festival sexuálních menšin Prague Pride. Účastníci prošli ulicemi 28. října a Národní třída na Střelecký ostrov, kde následují koncerty.

 
Pochod homosexuálů prošel Prahou, účastnilo se 10 000 lidí

Účastníci pochodu se začali na Václavském náměstí shromažďovat kolem poledne, kdy na místě probíhala demonstrace akce D.O.S.T., namířená právě proti festivalu Prague Pride. [celá zpráva]

Foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Zhruba 20 účastníků protestní akce po jejím skončení neopustilo okolí pomníku sv. Václava a s transparenty v rukou vulgárně pokřikovali na shlukující se účastníky pochodu. Těch se nakonec podle policie sešlo na 10 000.

Dorazil i Jiří Paroubek.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Mezi odpůrci byli i věřící. "Vysvobození od homosexuality je možné, skrze našeho pána Ježíše," hlásal transparent, který na Národní třídě nesly dvě starší ženy. Na Václavském náměstí jeden muž dokonce vykřikoval, že homosexuálové si zaslouží smrt. Průvod rušili už tradičně příznivci pravice, několik výtržníků policie legitimovala u Národního divadla. Podle České televize bylo zadrženo sedm lidí.

Pochodu se podle policie zúčastnilo na 10 000 lidí.

Foto: JOV, Právo

Foto: Petr Hloušek, Právo

Akci sexuálních menšin využili ke zviditelnění i někteří politici. Kromě zástupců Strany zelených se na shromáždění objevil lídr Národních socialistů - LEV 21 Jiří Paroubek společně s manželkou Petrou i psem. Vidět byli Mladí sociální demokraté. Účastníci měli možnost podepsat petici za prezidentskou kandidaturu místopředsedy ČSSD Jiřího Dienstbiera, který veřejně podporuje adopci dětí homosexuály.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Kolem půl druhé odpoledne účastníci pochodu Prague Pride vyrazili a za necelou hodinu byli v cíli na Střeleckém ostrově.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Jiří Dienstbier mezi účastníky průvodu.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Trasu průvodu letos pořadatelé přesunuli z náměstí Republiky a Příkopů na Václavské náměstí. Údajně proto, aby celou cestu mohly průvod doprovázet i alegorické vozy. Aktivisté nesli také několikametrovou vlajku v barvě duhy, která je symbolem hnutí za práva homosexuálů.

Kvůli pochodu byla v pohotovosti také policie.

Anketa
Vadí vám pochod homosexuálů?
Ano
40.1 %
Ne
58.8 %
Nevím
1.1 %
Celkem hlasovalo 23522 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků