Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Milan Malíček, Právo

Petříček: Ministerstvo zahraničí řeší počty ruských diplomatů v Praze

Ministerstvo zahraničí řeší s ruskou ambasádou počty ruských diplomatů a nediplomatických pracovníků na ruské ambasádě v Praze. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je potřeba zvyšovat odolnost vůči hybridním hrozbám a byť si nemyslí, že toho lze dosáhnout vypovězením několika diplomatů, resort jedná s ruskou stranou i o těchto otázkách.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček Foto: Milan Malíček, Právo
Petříček: Ministerstvo zahraničí řeší počty ruských diplomatů v Praze

„Vedeme s ruskou stranou dialog o celkovém počtu diplomatů v Praze,“ uvedl ministr Petříček.

„Jedno z témat je snížení počtu registrovaných aut ruské ambasády, který je velmi vysoký,” připustil ministr.

„Můžeme se jenom domnívat, k čemu ta auta slouží,“ odtušil v narážce na informace tajných služeb, které dlouhodobě poukazují na aktivity ruských a čínských zpravodajců na našem území.

V budoucnu by se podle ministra mohl řešit i počet diplomatů a zejména nediplomatického personálu, „který by měl odpovídat velikosti země jako je Česká republika“.

„Neradi bychom, aby to ochromilo chod naší ambasády v Moskvě,“ uzavřel ministr s poukazem na očekávatelná reciproční opatření ruské strany.

Chovejme se jako suverénní země, doporučil Fischer

Podle šéfa senátního zahraničního výboru Pavla Fischera bychom se měli chovat jako suverénní země.

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer vystoupil 22. února 2018 na tiskové konferenci k svému dalšímu působení v politickém životě a jeho kandidatuře do Senátu.

Foto: Jan Handrejch, Právo

„Suverénní země se pozná podle toho, že se občas rozhodne použít také nástroje, které bývají v dané oblasti, například diplomacie, zvykem,“ uvedl v narážce na možné vypovězení některých ruských diplomatů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků