Hlavní obsah
Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo

Petříček by v případě nezvolení místopředsedou ČSSD zvažoval konec ve vládě

Pokud nebudu zvolen místopředsedou ČSSD, jsem připraven dát post ministra k dispozici. Tento vzkaz vyslal před nadcházejícím sjezdem ČSSD ministr zahraničí Tomáš Petříček. V případě svého zvolení chce naopak důrazněji prosazovat programová východiska ČSSD.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) Foto: Milan Malíček, Právo
Petříček by v případě nezvolení místopředsedou ČSSD zvažoval konec ve vládě

„Sám bych zvažoval, jestli budu setrvávat na pozici ministra. Pokud by mi ČSSD podporu nedala, vnímal bych to, že moje politika nemá u delegátů dostatečnou podporu na to, abych v ní pokračoval dále,” uvedl ministr po úterní snídani s novináři.

Petříček patří spolu s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou k nejviditelnějším představitelům ČSSD. Styl politiky, který prosazují, budou chtít proto oba potvrdit mandátem od delegátů sjezdu, který se bude konat 1. a 2. března v Hradci Králové.

Ani jeden z nich není v současné době členem vedení strany. ČSSD by podle Petříčka měla být ve vládě s ANO více důraznější a on je připraven se o to v případě zvolení do místopředsednického křesla zasadit.

„Čeká nás celá řada úkolů a myslím, že bychom měli být razantnější při prosazovaní programu a politických priorit. Ve vládě bychom měli být víc vidět,” doplnil Petříček.

KSČM nesmí ovlivňovat zahr. politiku

Zopakoval také, že ČSSD by se neměla nechat ovlivňovat komunisty, kteří vládu tolerují a kteří dlouhodobě Petříčka na postu ministra kritizují.

„Toleranční patent s KSČM podepsalo hnutí ANO, ne ČSSD. V některých oblastech s KSČM nacházíme programový průnik, nicméně v celé řadě oblastí se velmi lišíme a já jsem opakovaně říkal, že pokud by komunisté měli ovlivňovat naši zahraniční politiku, tak by ČSSD měla zvážit setrvání ve vládě,” řekl v úterý Petříček.

Ministr v poslední době čelí kritice od komunistů a výhradami vůči němu se netají ani prezident Miloš Zeman. [celá zpráva]

Toho, že by právě jeho hlas měl na sjezdu, kde Zeman vystoupí, nějakou výraznější váhu, se ale nebojí. Na kritiku z jeho strany je však připraven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků