Hlavní obsah
Jaderná elektrárna Temelín Foto: Jakub Svoboda, Právo

Pečínka z divočáka rozhoukala bezpečnostní rámy v Temelíně

Historku téměř k neuvěření zažila před několika dny ochranka Jaderné elektrárny Temelín. Pečínka z divočáka tam rozhoukala bezpečnostní radiační rámy na vstupu do areálu elektrárny. Ty zaregistrovaly radiaci u jednoho z pracovníků dodavatelské firmy. Informaci, kterou Právo získalo, deníku potvrdil i mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Jaderná elektrárna Temelín Foto: Jakub Svoboda, Právo
Pečínka z divočáka rozhoukala bezpečnostní rámy v Temelíně

„Naměřené hodnoty byly o několik řádů pod limity, které jsou stanoveny pro naše pracovníky. Samozřejmě jsme zjišťovali, kde se mohl kontaminovat, a o celé záležitosti jsme informovali i Státní úřad pro jadernou bezpečnost,“ uvedl Sviták.

Příčina byla nakonec hodně překvapivá. Muž si dal k obědu den před vstupem do elektrárny pečínku ze šumavského divočáka. I přes velmi nízké a zdraví neohrožující hodnoty elektrárna celou situaci velmi podrobně prošetřila a důkladné vyšetření čekalo i samotného pracovníka.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Pozůstatek Černobylu

Právě v Národním parku Šumava byla už v minulosti potvrzena nízká úroveň radioaktivního cesia přibližně u třech desítek divočáků. Šetření tehdy ukázalo, že se jedná o pozůstatek havárie z Černobylu.

Podle Státní veterinární správy by však bylo možné sníst desítky kilogramů masa divočáka s limitním obsahem cesia ročně. Do českých restaurací by se kontaminované maso díky kontrolám dostat nemělo. Myslivci, kteří odstřelují divočáky v rizikových oblastech, jsou navíc povinni nechat každý kus vyšetřit.

Radiačními kontrolními rámy musí projít každý, kdo vstupuje do areálu elektrárny.

Foto: Vladimír Vácha, Právo

„Radiační kontroly jsou součástí vstupních procedur právě proto, aby podobné případy odhalily. Muž rozhodně ohrožen nebyl, spíše to ukazuje na citlivost a účinnost našich kontrolních rámů, protože naměřená hodnota je opravdu na úrovni detekovatelnosti,“ zdůraznil mluvčí.

Připomněl, že v minulosti v elektrárně už podobně zachytili také vozidlo vezoucí do areálu hnojivo s obsahem draslíku. Rovněž pracovníci, kteří absolvují vyšetření na nukleární medicíně, musí při vstupu do elektrárny předložit lékařské potvrzení.

Anketa
Dali byste si zvěřinu, která neprošla veterinární kontrolou?
Ano
27.6 %
Ne
72.4 %
Celkem hlasovalo 1096 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků