Hlavní obsah

Patnáct let od povodní v Českém Krumlově: Voda přinesla Plaváčka

Velká voda v roce 2002 se nevyhnula ani Českému Krumlovu. Kromě toho, že bylo historické město zcela zničeno, vzpomínají někteří i na krásné chvíle. Například Tomáš Krbec, kterému se v době zatopení města narodila dcera, jíž nikdo neřekne jinak než Plaváček.

Patnáct let od povodní v Českém Krumlově: Voda přinesla Plaváčka

Intenzivně pršet začalo na jihu Čech už kolem 6. srpna, v té době podstatnou část vody ještě zachytila Lipenská přehrada. Povodeň v plné síle dorazila do Krumlova o několik dní později, 8. a 12. srpna 2002.

Loupežník záchranář

Při druhé povodňové vlně, kdy Lipenská přehrada neudržela stále přibývající vodu z vytrvalých dešťů, pomáhal v Krumlově i jeden z místních obyvatel, jehož fotka obletěla republiku. „Když to vyšlo v novinách, ono to vyšlo jako v deníku ve všem, tak ať už děda z Kutný Hory, nebo přátelé mi říkali, že tady na tý fotce spíš vypadám jako loupežník, než jako kdybych něco zachraňoval,“ směje se Tomáš Krbec, který přijel město zachraňovat rovnou z porodnice, kam chvíli před příchodem ničivé vlny odvezl manželku.

Fotografie pana Krbce se obletěla média.

Foto: Novinky

Plaváček

Ve chvíli, kdy se na Krumlov valila druhá povodňová vlna, přivedla paní Krbcová na svět dceru Magdalénu, které dodnes přezdívají Plaváček.

„Já jsem byl po dovolené a vlastně mě vzbudila žena, že odjíždíme do porodnice, takže já jsem v šest hodin skočil do auta, odvezl jsem ženu do porodnice, dojel jsem sem, no a tím začaly povodně,“ vzpomínal pan Krbec. Nakonec byl jedním z posledních, kteří Magdalénku viděli.

Od doby, kdy nechal manželku v porodnici, totiž pomáhal dva dny a dvě noci zachraňovat město před povodní. Sama Magdalénka zná příchod povodní jen z vyprávění. „Maminka mi říkala, jak byla na porodním sále a že jí všichni říkali, že jsou povodně a že se tam zatím nikdo nedostane, a nejvíc mi o tom říkala babička, která zrovna jela, když byly ty povodně, za námi,“ řekla dnes patnáctiletá Magdalena.

Dívce,která se narodila při podobni, se dodnes říká Plaváček.

Foto: Novinky

Přezdívku Plaváček však nemá jen díky datu narození. Od dětství totiž také závodně plave a na kontě má již několik vítězství ve vodní záchranné službě. „Kdybyste se topila teď tady ve Vltavě, tak bych vás zachránila,“ pochlubila se mladá slečna redaktorce Novinek.

Z potůčku dravá řeka

Podle bývalého ředitele tamní školy a dnešního starosty města Dalibora Cardy se Chvalšinský potok stal z malého proužku vody dravou alpskou řekou, která se prohnala městem. „A vlastně tahleta voda zaútočila na veškerá sportovní zařízení, která Krumlov vlastní, a vlastní ho i soukromé kluby. Takže byl to takový pohled zmaru, který všechnu naši práci minulou zničil během dvou dnů,“ vzpomíná bývalý ředitel školy.

Jedinou výhodou Krumlova byla rychlost, s jakou voda městem prošla. Na rozdíl od měst na dolních tocích, kde voda zůstala stát, z Krumlova odešla během 4–5 dnů a město mohlo začít odklízet spoušť, kterou po sobě zanechala.

Historická část Krumlova byla pod vodou.

Foto: Lubomír Mrázek, Novinky

„A protože Krumlov je historické město, tak byl historicky postavený tak, že ta voda tady vždycky byla. Takže spousta sklepů a spousta kamenných důlních staveb těch budov nebyla zničena, protože ta voda tady byla běžně v minulých letech,“ uvedl starosta.

Jen na sportovním zařízení města byly škody vyčísleny na 260 miliónů korun. Celkové škody se pak vyšplhaly až k půlmiliardě. Evakuováno bylo téměř celé historické jádro města. Díky armádě, která na místě zasahovala i s vrtulníky, neměl ale Krumlov naštěstí žádné ztráty na životech a nakonec nebylo zapotřebí ani evakuačních center, která byla pro obyvatele připravena.

Protipovodňová opatření

Aby se situace z roku 2002 neopakovala, vybudoval Krumlov v několika etapách rozsáhlá protipovodňová opatření. V první fázi bylo vyčištěno dno Vltavy, na které nebylo sáhnuto více než 80 let. Součástí čištění bylo i prohloubení dna řeky, čímž došlo k celkovému snížení hladiny. Rovněž byla odstraněna část skalního masivu pod restaurací Mlýn, která zvedala hladinu do výšky.

Ve druhé etapě byla zvýšena retenční hladina na přehradě Lipno a následovalo vybudování nového jezu pod zámkem v Krumlově, který je dnes již po rekonstrukci a je plně funkční. „Je to jez, jehož horní hrana se dá zapustit do dna, čili se jakoby vypustí ten jez, odstraní se z toku řeky a celá ta hladina se sníží téměř o 1,3 metru,“ vysvětlil Carda.

Došlo také ke zpevnění břehů Vltavy, které je dodnes považováno za kontroverzní. Břehy Vltavy byly v některých místech proměněny na šikmé kamenné zdi, proti nimž se bouřili jak obyvatelé města, tak památkáři. „Podle mého názoru to není tak škaredé, jak říkají ti památkáři a někteří zastánci historie. Ale je pravda, že v mnoha zemích světa se to řeší trošku jinak,“ uzavřel.

(Ghát - Sabhá, 727 km, z toho speciální zkouška 497 km)

Automobily: 1. Masuoka (Jap./Mitsubishi) 3:57,42, 2. Peterhansel (Fr./Mitsubishi) -5:42, 3. Fontenay (Fr./Mitsubishi) -15:27, 4. de Mevius (Bel./BMW) -17:16, 5. de Villiers (JAR/Nissan) -19:02

Celkově: 1. Peterhansel 14:52:21, 2. Masuoka -6:39, 3. de Mevius -1:07:12, 4. de Villiers -1:14:12, 5. Kleinschmidtová (Něm./VW) - 1:33:06

Motocykly: 1. Sala (It./KTM) 4:34:35, 2. Brucy (Fr./KTM) - 2:06, 3. Despres (Fr./KTM) -3:39, 4. Coma (Šp./KTM) -3:40, 5. Roma (Šp./KTM) -5:06, ... 41. Macháček (ČR/Yamaha) -1:35:12, 54. Bražina (ČR/Honda) -1:48:20

Celkově: 1. Meoni (It./KTM) 16:56:34, 2. Sainct (Fr./KTM) -34, 3. Roma -2:07, 4. Despres -4:51, 5. Sala -31:20, ... 39. Macháček -5:31:10, 44. Bražina -5:56:24

Kamiony: 1. Čagin (Rus./Kamaz) 4:48:06, 2. G. de Rooy (Niz./DAF) -8:16, 3. J. de Rooy (Niz./DAF) -13:37, 4. Tomeček (Tatra/Dakar) -25:11, 5. Sugawara (Jap./Hino) -1:28:43, ... 18. Macík (ČR/Liaz) -3:04:51

Celkově: 1. Čagin 18:55:14, 2. G. de Rooy -32, 3. Tomeček - 47:34, 4. J. de Rooy -1:58:36, 5. Kabirov (Rus./Kamaz) -2:35:37, ...16. Macík -7:51:06

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků