Hlavní obsah
Nemocnice Pardubického kraje Foto: Rostislav Kalousek, ČTK

Pardubická nemocnice řeší další pochybení u dítěte. Děvče bude mít trvalé následky

Pardubická krajská nemocnice čelí dalšímu podezření, že zanedbala péči o dítě, které nyní ponese doživotní následky. Rodiče čtyřměsíčního děvčátka obviňují nemocnici, že u dítěte po porodu dostatečně rychle neprovedla vyšetření, jež mohla včas odhalit počínající infekci streptokokem skupiny B. A to přesto, že u rodičky byla tato nákaza diagnostikována a existovalo reálné riziko, že se přenese z matky na plod. O případu informovala Česká televize.

Nemocnice Pardubického kraje Foto: Rostislav Kalousek, ČTK
Pardubická nemocnice řeší další pochybení u dítěte. Děvče bude mít trvalé následky

Podle Maria Švehelky, právníka zastupujícího poškozené dítě, který mimo jiné zastupuje i rodinu v pardubické nemocnici rovněž zdravotně poškozeného Adama Vyčítala, nemocnice neprovedla zavčas laboratorní testy. „Proto nebyly včas zjištěny příznaky sepse a nebyla včas nasazena antibiotika,“ řekl Novinkám Mario Švehelka a dodal, že právě v důsledku toho došlo u dítěte k těžkému poškození mozku. Následky si dívenka ponese do konce života.

Nemocnice Pardubického kraje již zahájila prověřování postupů poskytnuté léčebné péče. „Závěrem byl zjištěný nesoulad mezi doporučeným a realizovaným léčebným postupem ze strany plně kvalifikovaných lékařů. V pondělí o těchto skutečnostech informovalo vedení společnosti Radu Pardubického kraje,“ stojí v prohlášení vedení nemocnice.

Představenstvo společnosti v úterý v souvislosti s jednáním Rady Pardubického kraje uložilo oblastní ředitelce pro zdravotní služby Pardubické a Chrudimské nemocnice zpracování návrhů řešení, která s předmětnou záležitostí přímo souvisejí.

Matka před porodem strávila 100 km v sanitce

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) rovněž hodlá jednat s vedením Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, vedením nemocnice v Rychnově nad Kněžnou a Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Rodičku totiž ještě předtím, než porodila v Pardubicích, nepřijala rychnovská ani hradecká nemocnice a ona musela v sanitce urazit 108 kilometrů.

„Je nezbytné, abychom si vyjasnili, k čemu došlo,“ uvedl hejtman s tím, že i toto více než stokilometrové prodlení mohlo mít negativní vliv na zdravotní stav ženy a dítěte.

„Jednalo se o předčasný porod. Rychnovská porodnice není pracovištěm, které by bylo vybaveno na předčasné porody, po nichž dítě potřebuje speciální péči. Z hlediska bezpečí dítěte ji nemohli přijmout,“ uvedla mluvčí hradeckého zdravotnického holdingu Lucie Chytilová.

Případ Adama řeší policie

Pro pardubickou nemocnici je to v poměrně krátké době už druhý případ možného pochybení v péči o dítě. Ten první se týká roku 2017 a možného podcenění pooperačních komplikací u osmiletého Adama, který silně krvácel a následně upadl do vigilního kómatu.

Případem Adama se zabývá policie. Obvinění čelí nemocnice, lékařka a dvě zdravotní sestry. Rodina požaduje po nemocnici 22 milionů korun, zdravotnické zařízení jí nabídlo šest milionů korun jako zálohu, což akceptovala.

Aktuálním případem se zatím policie nezabývá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků