Hlavní obsah

Paralen Plus bude od května jen na občanský průkaz

Od května si lidé budou kupovat léky na chřipku a nachlazení, které obsahují pseudoefedrin, na občanský průkaz nebo průkaz pojištěnce. Až dosud byly volně prodejné v neomezeném počtu. Právu to řekla v úterý Veronika Petláková, mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Paralen Plus bude od května jen na občanský průkaz

„Náš ústav už vydal příslušné rozhodnutí, které platí od 1. května. Léky s pseudoefedrinem se budou vydávat občanům v omezeném množství,“ uvedla Petláková.

Od příštího měsíce tedy léky Aspirin Complex, Daleron proti chřipce a nachlazení, Modafen, Nurofen Stopgrip, Panadol Plus Grip a Paralen Plus jsou zařazeny do kategorie výdaje bez lékařského předpisu, ale s omezením.

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal čtyři omezení:
  • Pacientovi může být vydáno maximálně 60 tablet, to je 1800 mg pseudoefedrinu v průběhu jednoho kalendářního měsíce.
  • Pacient se při výdeji v lékárně prokáže kartou pojištěnce nebo občanským průkazem.
  • Lékárník při výdeji zanese údaje o pacientovi do centrálního úložiště dat. U občanů ČR to bude v podobě identifikačního čísla pojištěnce, u cizích státních příslušníků pak lékárník do centrálního úložiště zanese jméno, příjmení a datum narození, aby bylo možné zkontrolovat vydané množství při dalším výdeji.
  • Uvedené léčivé přípravky nesmí být nabízeny prostřednictvím zásilkového nebo internetového výdeje.

Až 80 procent prodaných balení uvedených léků se dosud velmi často zneužívalo k výrobě pervitinu. „Zařazením přípravků s pseudoefedrinem do kategorie výdeje bez lékařského předpisu, ale s omezením, stát tak chce zabránit zneužívání těchto léků k výrobě drog,“ uvedla Petláková.

Na centrální úložiště dat už je napojeno přibližně 600 lékáren a do konce dubna by na něj měly být napojeny všechny, tedy přibližně 2500 lékáren.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků