Hlavní obsah
Hejtman Středočeského kraje a poslanec David Rath Foto: Michal Doležal , ČTK

Papalášem roku byl zvolen Rath, protože Paroubka vyřadili

Pořadatelé Festivalu politické písně Sokolov letos vyhlásili Papalášem roku středočeského hejtmana Davida Ratha. O jeho vítězství rozhodla anketa, která začala na internetu v dubnu. Jasným vítězem a obhájcem loňského prvenství se dlouho jevil dosavadní předseda ČSSD Jiří Paroubek, krátce před uzavřením ankety z ní byl ale vyřazen.

Hejtman Středočeského kraje a poslanec David Rath Foto: Michal Doležal , ČTK
Papalášem roku byl zvolen Rath, protože Paroubka vyřadili

Podle pořadatele akce Miroslava Balatky to byla reakce na dění po volbách a odstoupení Paroubka z funkce předsedy sociální demokracie.

Rath získal podle pořadatelky akce Michaely Reichlové z celkového počtu hlasů 53,6 procenta a jako první cenu umělecký artefakt od výtvarníka Davida Černého.

Druhé místo v anketě Papálaš roku patří pražskému primátorovi Pavlu Bémovi s 19,6 procenta a třetí příčku pak obsadil poslanec Marek Benda s 11,9 procenta. Jelikož si nikdo z oceněných na závěrečném večírku festivalu ceny nepřevzal, budou vydraženy ve prospěch této recesistické akce.

Pražský primátor Pavel Bém

Foto: Jan Handrejch, Právo

Veřejnost mohla rovněž hlasovat v kategorii Komunální Štetináč, kde zvítězil kontroverzní starosta Prahy 5 Milan Jančík, když mu z celkového počtu hlasů patřilo 31,1 procenta. Druhé místo obsadila neméně kontroverzní bývalá šéfová stavebního úřadu karlovarského magistrátu Ivana Doubová s 18,1 procenta a třetí skončil politik a podnikatel Michal Kraus se 14,7 procenta.

Poslanec ODS Marek Benda

Foto: Michal Krumphamzl, ČTK

Jako Prasárnu roku ocenili hlasující počin Davida Ratha, když se snažil bránit studentům vyzkoušet si volby nanečisto. Jako Skokan roku byl označen prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal.

Zatímco v loňském roce, kdy se anketa konala poprvé, politiky nominovali sami pořadatelé festivalu, letos se na nominacích podíleli novináři a studenti středních škol.

Festival politické písně, který vyvrcholil o víkendu koncerty pod širým nebem, názvem navazuje na někdejší zprofanovaný festival, organizovaný Socialistickým svazem mládeže. Na rozdíl od něj ale není oslavou komunistické ideologie, ale chce být naopak kritikem negativních jevů v české politice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků