Hlavní obsah
 

Ozdoby ve tvaru rybek pomůžou otrávené Bečvě

Podpořit chemikáliemi zdecimovanou řeku Bečvu, ze které v září po ekologické havárii téměř zcela vymizel život, se rozhodlo vsetínské družstvo Irisa. Jeden z předních výrobců vánočních ozdob vytvořil speciální edici rybek z Bečvy. Část výtěžku z prodeje poputuje rybářům na obnovu zarybnění nejznámější valašské řeky.

 
Ozdoby ve tvaru rybek pomůžou otrávené Bečvě

„Voda je symbolem života a život na Valašsku je koncentrován především do údolí, kterými Bečva protéká. Když byla zasažena ekologickou katastrofou, nebylo nám to lhostejné. Dohodli jsme se Českým rybářským svazem (ČRS) Hustopeče nad Bečvou a panem Stanislavem Pernickým na společném projektu, kterým chceme přispět k obnovení života v řece,“ vysvětlil Právu Libor David z Irisy.

V závěru týdne spustil výrobce vánočních ozdob prodej kusů zvaných Ryba pro Bečvu. „Jen během prvního dne jsme prodali 319 těchto ozdob,“ podotkl David. Z každé prodané vánoční rybky putuje na transparentní účet územního svazu ČRS Ostrava 29,80 koruny.

Libor David ukazuje podobu dvou rybek pro Bečvu.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

V případě ryb pro Bečvu se podle rybáře Pernického spojila lidová tvořivost, profesionální zručnost, umění, tradice, ale také lidskost a zájem pomoci druhým.
Výhodou sklářů vyrábějících ve Vsetíně vánoční ozdoby byla již dříve vytvořená forma rybky. Nově ji speciálně barví a zdobí.

Irisa byla založena v roce 1954 jako Sklářské lidové družstvo. První zmínka o výrobě ozdob ve Vsetíně je již z roku 1920. Nyní Irisa zaměstnává asi 220 pracovníků, více než padesát procent jsou lidé se zdravotním postižením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků