Hlavní obsah
Areál v Balkové slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody. Foto: Pavel Němeček, ČTK

Otevření zařízení pro běžence v Balkové přijde na 50 miliónů

Otevření záchytného zařízení pro běžence v Balkové vyjde na 40 až 50 miliónů korun. Rekonstrukce a příprava areálu pro 210 uprchlíků potrvá do poloviny roku 2016. Uvedl to náměstek ministra vnitra (MV) Jiří Nováček po středečním jednání se starosty sedmi okolních obcí.

Areál v Balkové slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody. Foto: Pavel Němeček, ČTK
Otevření zařízení pro běžence v Balkové přijde na 50 miliónů

O tom, kdy velmi přísně střežený tábor přijme první cizince, dosud není rozhodnuto. Ministerstvo vnitra ho ale bude mít připravený jako rezervu. Po přidělení peněz začne ihned zpracovávat projekt a připravovat výběrová řízení.

"Vláda jen rozhodla o vytvoření rezervní kapacity a její přípravě. A ministerstvo dostalo za úkol provést technickou stránku věci. O tom, zda to zařízení bude skutečně zprovozněno, vláda ještě nerozhodla," uvedl.

Areál v Balkové slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody.

Foto: Pavel Němeček, ČTK

Rychlost větších oprav a úprav areálu bude podle Nováčka záviset na potřebách, tedy na příchodu nelegálních migrantů. Tipuje spíše polovinu příštího roku. Peníze budou vyčleněné až v rozpočtu na příští rok, ale už letos bude jasné, kolik jich bude, protože nyní se vyjednává rozpočet na rok 2016.

Detenční zařízení hlídané policisty

Balkovou by hlídalo 140 lidí, z toho 60 ze Správy uprchlických zařízení a 80 policistů, kteří by objekt střežili ve třech směnách. Obvodní oddělení v místě by se po otevření tábora posílilo o 15 až 20 policistů.

"Bude to zajišťovací zařízení pro cizince před vyhoštěním. Tedy detenční zařízení, které neumožňuje volný pohyb a znamená jen zajištění do doby, než osoba opustí naši republiku," uvedl náměstek.

Areál v Balkové slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody.

Foto: Pavel Němeček, ČTK

Všichni starostové uvítali, že dostali jasné a konkrétní informace, které ihned předají obyvatelům. S MV budou dále komunikovat a zatím nepřipravují veřejnou debatu s občany.

Lidé se podle Nováčka nemusejí bát, že by se cizinci mohli dostat ven z tábora. "Bude tu výrazně posílena policie a bude tu samostatné zdravotní středisko uvnitř areálu," řekl.

"Dostali jsme informace, které jsme potřebovali k našemu stanovisku," řekl starosta Blatna Václav Beneš. MV zveřejní v regionálním tisku fakta, která lidi zajímají. "Dneškem byla problematika objasněna a odnášíme si dojem, že dotčené orgány činí vše, aby byla zajištěna bezpečnost občanů v regionu," uvedl.

Posílení obvodních oddělení

Starostové chápou, že otevření tábora je definitivní. "Slíbili nám posílení obvodních oddělení o 15 až 20 lidí ve všech krajích, tedy Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém," uvedl. Na Plzeňsku to budou Kralovice a Manětín, v Ústeckém kraji Podbořany a na Karlovarsku Žlutice.

Zařízení v Balkové na pomezí Plzeňského a Ústeckého kraje mají hlídat desítky lidí.

Foto: Pavel Němeček, ČTK

"Počty jsme projednávali. Pokud to bude realizováno, tak víme, co bychom měli dělat, kde a v jakém rozsahu. Ale zatím není stanovený termín, kdy by se mělo startovat," řekl krajský policejní ředitel z Plzně Jaromír Kníže. Chce posílit výkon služby nejvíce na obvodním oddělení Kralovice a v policejní stanici Manětín, celkem o 15 lidí.

"Dostali jsme hlavně informace o tom, v jakém statusu tábor poběží, jak bude zabezpečený," řekl starosta Tisu u Blatna Jan Křepelka. Zařízení, kde už uprchlíci do roku 2007 pobývali, bude mít čtyřmetrový žiletkový plot.

Areál v Balkové, který stojí dva kilometry od zástavby v lesích, byl postaven před více než 35 lety. Nyní slouží jako školicí a výcvikové středisko pro policejní psovody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků