Hlavní obsah
Městská nemocnice Ostrava Foto: Radim Kijonka, Právo

Ostravská nemocnice nakoupila za 150 miliónů bez soutěže, zjistil audit

Se šokující zprávou přišel ve středu dopoledne před novináře ostravský primátor Tomáš Macura (ANO). Kontrola zaměřená na veřejné zakázky v Městské nemocnici Ostrava podle něj prokázala, že v letech 2012 až 2014 nemocnice bez jakékoliv soutěže vynaložila více než 150 miliónů korun.

Městská nemocnice Ostrava Foto: Radim Kijonka, Právo
Ostravská nemocnice nakoupila za 150 miliónů bez soutěže, zjistil audit

Audit odhalil i předražené nákupy a zvýhodňování určitých dodavatelů, se kterými často nebyly ani uzavřeny písemné smlouvy. Došlo tedy k opakovanému porušení zákona o veřejných zakázkách. Město se proto obrátilo na protikorupční policii. Bývalé vedení nemocnice však s výsledky kontroly nesouhlasí a hodlá se bránit právní cestou.

„V návaznosti na výsledky kontroly, která prokázala flagrantní a systematické porušování zákona o veřejných zakázkách, jsem se rozhodl předat výsledky Policii České republiky, konkrétně Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. O zjištěních budeme také informovat ministerstvo financí,“ uvedl ostravský primátor. Dodal, že auditoři původně v nemocnici měli strávit týden, nakonec tam museli zůstat bezmála tři měsíce.

Chyby v účetnictví i dokumentaci

„Konkrétně jsme zjistili, že bez jakékoliv soutěže se v nemocnici nakoupily vstupy za minimálně 150 miliónů korun. Číslo může být i vyšší, auditoři totiž denně naráželi na nedostatečně vedenou účetní i skladovou evidenci a absenci základních dokumentů. Mimo to celá řada dodávek byla nemocnicí realizována bez jakýchkoliv písemných smluv, jen na základě jakýchsi telefonických dohod či objednávek,“ líčil Macura.

Dodal, že nemocnice nakupovala věci i za ceny evidentně vyšší, než nakupovány býti mohly. „Nemocnice navíc dala 1,7 miliónu korun na bezúčelné analýzy a studie, které operovaly převážně se známými informace, za které tudíž nebylo nutno platit,“ popisoval primátor.

Nemocnice byla vnitřně privatizována

V ostravské městské nemocnici je od letošního března nový ředitel, který si podle primátora provádí takové personální a organizační změny, aby k podobné situaci v již budoucnu nedošlo.

„Ta nemocnice de facto již byla vnitřně zprivatizována, tam došlo k napojení na různé dodavatele, kteří byli preferováni v rámci systému nákupu. Teď bude úkolem nového vedení tyto vazby přetrhat a nastolit regulérní vztah, kdy se budou všechny služby či věci do nemocnice soutěžit. Ať už jde o kancelářskou techniku, dezinfekční prostředky, úklid nebo praní prádla,“ zdůraznil primátor.

Podle něj by měla zodpovědnost směřovat i k bývalému vedení města. „Kladu si otázku, jak je možné toto tři roky v městské organizaci tajit? Je pravda, že ze strany nemocnice při auditech chyběla součinnost, mnohdy i prvotní doklady, což samo o sobě je alarmující zjištění. Pokud bych já něco takového zjistil, tak je to impuls k razantnímu kontrolnímu aktu,“ upozornil Macura.

Nemožné, tvrdí bývalý ředitel

Bývalý ředitel ostravské městské nemocnice Tomáš Nykel, který byl ze své funkce odvolán vloni v květnu, s výsledky auditu nesouhlasí a tvrdí, že nejsou pravdivé.

„Není to pravda a ani by to nebylo možné. Nemám pro to vysvětlení, je to práce úředníků z magistrátu. Minulé audity byly v pořádku. Jakoukoliv součinnost, kterou jakákoliv auditní skupina vyžadovala, jsme poskytovali v plné míře. Vždyť město je vlastníkem nemocnice, to nejde nespolupracovat,“ reagoval Právu Nykel s tím, že město si podle něj potřebuje zdůvodnit, proč jej vyhodili. „Až se seznámím se všemi materiály z auditu, tak podniknu právní kroky ke své obraně,“ plánuje Nykel.

Toho minulé vedení města odvolalo k 14. květnu 2014 kvůli údajné korupční aféře kolem veřejných zakázek ostravské městské nemocnice a dopravního podniku spojené s obviněným lobbistou Martinem Dědicem. Ten je v kauze podezřelý z přijetí úplatků ve výši 30 miliónů korun a hrozí mu až 12 let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků