Hlavní obsah
TOP 09 (na snímku místopředseda strany Miroslav Kalousek) navrhuje, aby členové vlády a vysocí úředníci museli předkládat lustrační osvědčení. Foto: Petr Horník, Právo

Opozice chce zavést povinné lustrační osvědčení pro členy vlády

Opoziční TOP 09 a ODS navrhují, aby nově museli lustrační osvědčení povinně předkládat i členové vlády a vysoce postavení úředníci ministerstev. V tomto smyslu se v úterý někteří poslanci přihlásili k pozměňovacímu návrhu k doprovodnému zákonu služebního zákona.

TOP 09 (na snímku místopředseda strany Miroslav Kalousek) navrhuje, aby členové vlády a vysocí úředníci museli předkládat lustrační osvědčení. Foto: Petr Horník, Právo
Opozice chce zavést povinné lustrační osvědčení pro členy vlády

Pozměňovací návrh předložil poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Chce zabránit situaci, kdy se do vlády nebo na vysoké posty v rámci ministerstev dostanou lidé bez lustračního osvědčení.

Vzpomněl přitom problematické letošní jmenování Andreje Babiše ministrem financí. Babiš se tehdy soudil o to, že nespolupracoval s StB, a nemohl proto kladné lustrační osvědčení předložit. Prezident Miloš Zeman mu to odpustil výměnou za to, že nová vláda schválila v prvním čtení služební zákon. Sklidil tak kritiku, že jmenoval ministra bez lustračního osvědčení. Zastánci kabinetu ale argumentovali, že se nejedná o zákonnou povinnost, ale o zvyklost.

Nechceme bývalé agenty ve vládě

Plíšek v úterý ve Sněmovně upozornil, že z lustračního zákona „plíživě vypadli“ členové vlády a vůbec poprvé v historii se nevyžadovalo lustrační osvědčení po ministrovi financí. „Nějakým výkladem se řeklo, že to není potřeba,“ prohlásil.

Uvedl, že by nově mělo být v zákoně přímo řečeno, že se povinnost předložit lustrační osvědčení před nástupem do funkce vztahuje i na členy vlády, stejně jako na jejich náměstky či šéfy sekcí a další vysoké úředníky v resortech. „Určitě nechceme, aby bývalí agenti StB působili v těchto funkcích,“ poznamenal.

K návrhu se přihlásil i občanskodemokratický poslanec Marek Benda. Ten označil současnou situaci za rizikovou zejména proto, že může dojít k vydírání vysoce postavených politiků právě prostřednictvím jejich starých spisů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků