Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Vláda neměla ve Sněmovně 101 hlasů, chyběl i Hamáček

Vládní koalice podporovaná komunisty ve středu ve Sněmovně narazila, když nedala dohromady 101 hlasů, které jsou potřeba k přehlasování Senátu. Při hlasování o lhůtě pro vracení nadměrných odpočtů DPH se koalici nepodařilo prosadit původně schválený návrh, který by lhůtu prodlužoval z 30 na 45 dnů.

Ministryně financí Alena Schillerová Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Vláda neměla ve Sněmovně 101 hlasů, chyběl i Hamáček

Pro sněmovní verzi zvedlo ruku jen 98 poslanců, zatímco potřeba bylo minimálně 101 hlasů.

Hnutí ANO, sociálním demokratům i komunistům chybělo po třech poslancích, kteří buď byli z jednání omluveni, nebo nebyli přihlášeni. Vládě tak nepomohl například ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD).

„Mohli jste mít dobrý moderní daňový řád,” vzkázal koalici šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že mohla podpořit senátní návrh. „Pro svoji zaťatost, a promiňte, omezenost, je ta práce vniveč,” dodal k novele, která měla vytvořit předpoklady ke vzniku online finančního úřadu, který by umožnil elektronickou komunikaci pro jednotlivce i firmy.

Při dalším bodu, kterým byla novela pravidel rozpočtové odpovědnosti, proto ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) varovala, že pokud se nezvýší možnost zadlužení státu, bude nutné buď osekat výdaje státu o 150 miliard, nebo úměrně tomu zvýšit daně.

Tuto variantu přitom doposud striktně odmítala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků