Hlavní obsah
Více než 40 dětí z Vranovic se letos účastní nácviku na Májovou zábavu ročníků 1993 Foto: Michal Rapco

Odvolání Rusnoka nebylo snadné, říká Špidla

Odvolání ministra průmyslu a obchodu Jiřího Rusnoka nebylo pro premiéra Vladimíra Špidlu jednoduché. Podle jeho slov jsou si s ministrem velice blízcí. K odvolání však premiéra přivedla zhoržující se komunikace mezi Rusnokem a představiteli ostatních resortů, zejména financí. Premiér zároveň popřel, že by se Rusnoka zbavoval kvůli volbě prezidenta.

Více než 40 dětí z Vranovic se letos účastní nácviku na Májovou zábavu ročníků 1993 Foto: Michal Rapco
Odvolání Rusnoka nebylo snadné, říká Špidla

Souvislost s volbou hlavy státu v odpoledních hodinách zmínil místopředseda ČSSD a ministr práce Zdeněk Škromach. Výměna na postu ministra průmyslu a obchodu se podle Vladimíra Špidly uskuteční zítra, odmítl potvrdit informace Práva, že by Rusnoka měl nahradit dosavadní šéf poslanců ČSSD Milan Urban. [rozhovor s premiérem]

To odpoledne potvrdil i vicepremiér a předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš. Sám uvedl, že jako předseda vládní rady pro výzkum a vývoj měl při spolupráci s Rusnokovým ministerstvem problémy. "Musím říci za sebe jako předseda rady pro výzkum a vývoj, že ve vztazích k resortu průmyslu a obchodu jsme my jako rada měli největší problém," prohlásil.

Škromach: odvolán, protože nepodepsal

Rusnok byl podle ministra práce a sociálních věcí Škromacha odvolán pro ztrátu důvěry, která souvisí s jeho chováním a postoji při volbě prezidenta. Škromach to ve čtvrtek řekl novinářům. Rusnok byl totiž jedním ze čtyř poslanců ČSSD, kteří před 3. volbou prezidenta odmítli podepsat nominaci společného koaličního kandidáta Jana Sokola.

Podle Škromacha je odvolání ministra sice v kompetenci premiéra, ale Špidla to měl podle něj učinit ještě před úterním hlasováním o důvěře vlády. Škromach také poznamenal, že o odvolání ministra průmyslu špičky ČSSD nejednaly. On sám se to jako místopředseda nejsilnější vládní strany dozvěděl ve čtvrtek ráno, když mu tuto informaci telefonoval Špidla. Premiér mu také řekl, že "teď" další změny vládní sestavy nebudou. Škromach se neobává, že by mohl být odvolán i on.

Ranní schůzka s premiérem

Podle Jindřicha Marka z tiskového odboru Úřadu vlády se premiér Vladimír Špidla s ministrem Rusnokem sešel ve čtvrtek ráno. Po tomto setkání se předseda vlády rozhodl předložit prezidentovi republiky návrh na Rusnokovo odvolání. "Po osobním rozhovoru s ministrem průmyslu a obchodu Jirím Rusnokem se premiér rozhodl využít svého ústavního práva a návrh na jeho odvolání předá prezidentovi," uvádí Marek v tiskovém prohlášení. Jde tak o první personální změnu ve Špidlově kabinetu.

Změna ve vládě se jako nepochopitelná jeví šéfovi poslaneckého klubu ODS Vlastimilu Tlustému. "Dva dny po vyslovení důvěry vládě, nepochopitelné," řekl s tím, že premiér žádal o důvěru vládě, kterou následně mění. Podle Tlustého byl Rusnok odborníkem a racionálním ministrem. Ke jménu možného nástupce na post šéfa ministerstva Milana Urbana se nechtěl Tlustý vyjádřit. [další ohlasy politiků čtěte zde]

Urban na Rusnokovo místo?

Rusnokovým nástupcem se má podle informací Práva stát úřadující šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban (44).  Tuto zprávu si ve středu předávali sociální demokraté. "Já to nebudu komentovat. Prostě nebudu vám to vyvracet, ani potvrzovat," řekl Právu Urban.

Z informací jiných zdrojů, které s Urbanem mluvily otevřeně, však vyplývá, že se svým jmenováním do čela resortu průmyslu a obchodu počítá, jen neví, zda premiér Vladimír Špidla provede tuto personální změnu v nejbližších dnech, nebo až po sjezdu ČSSD, pokud bude na něm potvrzen ve funkci předsedy strany. Podle informace Urbanovy asistentky absolvoval tento případný adept na ministra hutnickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě, pracoval v ČKD Kutná Hora, pak v opravárenských závodech v Čáslavi, později na městském úřadu v Čáslavi, krátce podnikal a od roku 1998 je poslancem za ČSSD.

Delší dobu byl rovněž předsedou středočeské organizace soc. dem., kde ho letos v lednu vystřídal Richard Dolejš. Urban rezignoval na funkci šéfa poslanců soc. dem. poté, co ani potřetí se nepovedlo zvolit prezidentem kandidáta ČSSD. Výkonem této funkce je pověřen do příštího úterka, kdy se má volit nové vedení klubu. Urban je členem středočeské organizace soc. dem. a patří k blízkým spolupracovníkům prvního místopředsedy ČSSD Stanislava Grosse.

Rusnok se již před loňskými volbami do Sněmovny netajil tím, že by preferoval velkou koalici soc. dem. a ODS. Byl jedním ze čtyř poslanců ČSSD, kteří odmítli podepsat prezidentskou nominaci kandidáta soc. dem. a koalice Jana Sokola. Další ze zmiňovaných potenciálních Rusnokových nástupců, poslanec ČSSD Vlastimil Aubrecht, Právu tuto informaci popřel. "Tak to určitě ne. Nebyl jsem nikdy osloven," uvedl.

Špidla se sice odmítá jakkoli vyjadřovat k těmto spekulacím, avšak jeho údajný výrok na adresu Rusnoka může charakterizovat vztah k ministrovi. Špidla prý komentoval fakt, že Rusnok odmítl podepsat Sokolovu kandidaturu, slovy: "Takový demonstrativní postoj by za Zemana znamenal, že by nestačil z ministerstva na Hrad vůbec dojít a zvolit prezidenta."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků