Hlavní obsah

Odvolaní členové RRTV neuspěli u soudu, mrzet je to nemusí

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání čtyř ze šesti bývalých členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), kteří se v pracovněprávní při bránili proti odvolání z funkcí. Soudci nenašli v řízení žádné chyby. ČTK to zjistila z elektronické databáze. Někdejší radní ale rozhodnutí NS mrzet nemusí, správní senát Městského soud v Praze jim již dříve v paralelním řízení dal za pravdu. Patrně se dočkají výplaty ušlých mezd.

Odvolaní členové RRTV neuspěli u soudu, mrzet je to nemusí

Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Josef Musil, Jiří Novotný, Petr Štěpánek a Petr Žantovský byli členy vysílací rady, kterou na doporučení sněmovny odvolal v dubnu 2003 premiér Vladimír Špidla (ČSSD). Byl to důsledek arbitráže České republiky s Central European Media Enterprises (CME), po níž musel stát zaplatit přes deset miliard korun za znehodnocenou investici do komerční televize Nova.

Proti odvolání se skupina radních bránila různými právními cestami. Jednou z nich byl i pracovněprávní spor, který začal u Obvodního soudu pro Prahu 10 a skončil nyní u Nejvyššího soudu. Radním vadil především způsob, jakým je Špidla odvolal. Chtěli, aby soudy určily, že jsou stále členy rady, popřípadě aby vyslovily neplatnost zrušení pracovního poměru. Neuspěli ovšem ani u obvodního, ani u Nejvyššího soudu.

Městský soud dospěl k odlišnému stanovisku

Zamítavé stanovisko NS radním paradoxně nejspíš nemusí vadit. V jiném řízení jim dal za pravdu Městský soud v Praze, který zrušil odvolání jednotlivých členů rady. Podle výkladu soudu tak mandát šestici nezanikl odvoláním Špidlou, ale řádně po uplynutí šestiletého funkčního období. Mají tak proto zřejmě právo na mzdu, kterou po svém odvolání nepobírali. Jedná se o 40 až 50 platů, celkem podle propočtů ministerských úředníků asi 20 milionů korun.

Jeden z bývalých radních Pavel Foltán řekl, že verdikt NS nebude mít patrně žádný vliv na výplatu peněz. "Dotčené rozhodnutí je mimořádný opravný prostředek v pracovněprávní věci, přičemž v mezidobí bylo v řízení u Městského soudu v Praze již pravomocně rozhodnuto," uvedl Foltán. Peníze podle něj bývalí radní ještě nedostali, čeká se na výsledek dalších soudů.

Poté, co městský soud loni zrušil odvolání radních, dostal spor znovu na stůl český premiér, tentokrát Mirek Topolánek (ODS). Podle některých názorů měl šestici členů rady opět odvolat, neboť nadále platilo doporučení poslanců, na základě kterého Špidla jednal v roce 2003. Topolánek to neudělal, protože podle něj nelze znovu odvolat členy rady, kterým již mezitím jejich mandát řádně skončil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků