Hlavní obsah
Foto: Alexandra Kohoutová

ODS vládu soc. dem. a lidovců nepodpoří

Jednou z možných cest, kterou by mohla být sestavena nová vláda, je utvoření dvoubarevného kabinetu ČSSD a KDU-ČSL, který by byl podporován ODS. Tuto možnost nastínil ve svém projevu na zasedání ÚVV první místopředseda sociální demokracie Stanislav Gross. Představitelé opoziční ODS však podporu jakékoli vládě soc. dem. rezolutně odmítají.

Foto: Alexandra Kohoutová
ODS vládu soc. dem. a lidovců nepodpoří

Gross, o němž se spekuluje jako o budoucím premiérovi České republiky, v sobotním projevu mluvil o možnosti vlády sociálních demokratů s lidovci za podpory ODS, řekl však, že jeho podmínkou pro jednání o této vládní konfiguraci by byla účast předsedy KDU-ČSL Miroslava Kalouska v kabinetu.

Špidlovo odstoupení ODS nepřekvapilo. Právu to řekl její šéf Mirek Topolánek. "Budeme se chtít podílet na takovém řešení, které povede k dřívějším volbám tak, jak jsme už dříve říkali. Takže my jsme na tuto eventualitu byli připraveni." Šéf ODS svolává na neděli grémium. Rezolutně vyloučil, že by ODS byla ochotna tolerovat například menšinovou vládu ČSSD s KDU-ČSL.

Gross premiérem? Pravděpodobné.

Fakt, že by prezident republiky Václav Klaus mohl sestavením nové vlády pověřit právě Grosse, je podle předsedy poslaneckého klubu ODS Vlastimila Tlustého "dost pravděpodobné, ale není to jisté". "My jsme jasně řekli, a nemáme na tom co měnit, že nebudeme podporovat žádnou vládu soc. dem.," řekl Novinkám Tlustý.

"Jsme ochotni jednat pouze o přechodné vládě, která zemi dovede k předčasným volbám," potvrdil postoj ODS pro Novinky místopředseda Petr Nečas. Předčasné volby však pro sociální demokracii podle jejího expředsedy Miloše Zemana budou drtivou prohrou.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ještě před rezignací Špidly prohlásil, že by neodmítl jednání o případné nové vládě, kdyby došlo k pádu současného kabinetu a sestavením nové vlády by byl pověřen první místopředseda ČSSD Stanislav Gross. Kalousek zopakoval, že odmítá usednout k jednacímu stolu pouze se zástupci KSČM.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků