Hlavní obsah
Poslanec ODS Vlastimil Tlustý Foto: Milan Malíček, Právo

ODS v krajích bude řešit rebelující poslance, nikoho ale vylučovat nechce

Středočeská, pardubická a liberecká ODS se budou zabývat pondělní kritikou výkonné rady na adresu pěti rebelujících poslanců. Vlastimil Tlustý, Alena Páralová, Jan Schwippel, Jan Klas a Juraj Raninec ve Sněmovně opakovaně hlasovali proti svému vlastnímu klubu.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý Foto: Milan Malíček, Právo
ODS v krajích bude řešit rebelující poslance, nikoho ale vylučovat nechce

Šéf středočeského regionálního sdružení Petr Bendl ČTK řekl, že vedení se bude situací zabývat v nejbližší době. Postoj, který vedení středočeských občanských demokratů k celé situaci zaujme, nechtěl předjímat. Podotkl pouze, že případné vyloučení ze strany není v kompetenci regionální organizace, ale místních sdružení.

Tři z pěti rebelujících poslanců, Tlustý, Schwippel a Klas, byli zvoleni ve Středočeském kraji. Dalšími kritizovanými zákonodárci jsou Alena Páralová z Pardubického a Juraj Raninec z Libereckého kraje. Výkonná radar v pondělí jejich chování ostře kritizovala, podle ní by se představitelé strany v regionech, za které byli tito zákonodárci do Sněmovny zvoleni, měli situací "se vší vážností" zabývat.

Minulý týden například několik zákonodárců z vnitrostranické platformy kolem Tlustého prosadilo spolu s opozicí změny v novele zákona o státní sociální podpoře. Páralová dokonce přišla s návrhem na prodloužení doby vyplácení rodičovského příspěvku pro rodiče těžce nemocných dětí ze sedmi na 15 let.

Nechceme nikoho vylučovat

Podle místopředsedy středočeské ODS Milana Cabrnocha je situace problematická a neměla by se opakovat. "Na druhou stranu asi nemůžeme chtít srovnat všechny lidi do stejné latě," podotkl. Vyloučení ze strany by ale Cabrnoch nedoporučoval. "O něčem takovém v žádném případě nepřemýšlím. Musíme hledat řešení, která jsou podstatně vstřícnější," uzavřel.

"Vzhledem k tomu, že se jedná o usnesení přijaté výkonnou radou, se jím na nejbližším regionálním sdružení rozhodně budeme zabývat," řekl Novinkám bez dalších podrobností regionální manažer pardubické ODS Pavel Uhlíř.

"Opakovaně jsme se už jeho (Ranincovým) způsobem hlasování a jeho rétorikou zabývali a samozřejmě budeme i tentokrát, protože ten podraz byl poměrně velký," řekl Novinkám předseda liberecké ODS Přemysl Sobotka s tím, že regionální zasedání svolá nejpozději příští týden.

Podotkl, že krajské sdružení může vyloučení poslance pouze doporučit. „Tímto směrem ale nyní nejdeme, budeme se ho opakovaně a znovu a znovu snažit přesvědčit, že koaliční vláda není vládou ODS a plnění našeho programu je možné jen v intencích koaliční vlády," doplnil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků