Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman a šéf ODS Petr Fiala na archivním snímku Foto: Jan Handrejch, Právo

ODS nechce Zemana na Hradě. Vzdáme se i vlastního kandidáta, připustil Fiala

Občanští demokraté jsou připraveni vzdát se vlastního kandidáta na prezidenta, pokud se ukáže, že by nedokázal porazit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Cílem je, aby Zeman nepokračoval ve funkci prezidenta. V rozhovoru pro ČTK to v pátek řekl předseda ODS Petr Fiala.

Prezident Miloš Zeman a šéf ODS Petr Fiala na archivním snímku Foto: Jan Handrejch, Právo
ODS nechce Zemana na Hradě. Vzdáme se i vlastního kandidáta, připustil Fiala

Pokud by se ODS vzdala svého kandidáta, podpořila by jiného. Zatím ale počítá s oběma variantami.

„Jsem připraven jednu z nich preferovat podle toho, co bude mít větší šanci na úspěch. Politický cíl je, aby nepokračoval Miloš Zeman ve funkci prezidenta, abychom měli prezidenta, který společnost sjednocuje, nikoli rozděluje, nezpochybňuje naši zahraničněpolitickou orientaci včetně euroatlantické vazby a chová se důstojně a nedělá alternativního premiéra na Hradě,” řekl Fiala.

Známého, do značné míry i populárního prezidenta může porazit relativně neznámý kandidát, pokud udělá atraktivní nabídku pro voliče
předseda ODS Petr Fiala

„Abychom dosáhli tohoto cíle, jsme připraveni udělat hodně, třeba i to, že když dospějeme k závěru, že by náš kandidát neporazil Zemana, tak podpořit kandidáta jiného,” doplnil.

Zeman je podle Fialy porazitelný. „Když se podívám do zahraničí, když vidím výsledky posledních polských prezidentských voleb, tak to může být tak, že známého, do značné míry i populárního prezidenta může porazit relativně neznámý kandidát, pokud udělá atraktivní nabídku pro voliče,” řekl.

Slovenský prezident Andrej Kiska

Foto: Petr Horník, Právo

Fiala se nyní setkává s osobnostmi, které pro kandidaturu přicházejí v úvahu. Podmínkou, kterou nechce Fiala překročit, je, že musí mít zkušenosti s veřejným prostorem.

„Dovedu si představit osobnost, která není přímo v politice, ale nedovedu si představit osobnost, která nemá zkušenosti s nějakou veřejnou aktivitou,” uvedl s tím, že slovenský prezident Andrej Kiska je v tomto ohledu výjimkou potvrzující pravidlo.

Názor, že politické strany letos na rozdíl od minulých prezidentských voleb asi nebudou chtít za každou cenu stavět svého kandidáta, v pátek vyslovil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ani sociální demokracie „nechce stavět kandidáta za každou cenu”.

Jestli ČSSD někoho podpoří, nebo postaví svého vlastního kandidáta, rozhodnou straníci v referendu.

Zeman oznámí své rozhodnutí za měsíc

Zeman chce oznámit, zda bude znovu kandidovat, 10. března. O den dříve se to dozvědí jeho příznivci, které pozve na výročí inaugurace.

Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Další čekají, zda svůj úmysl oznámí Zeman. Spekuluje se, že by zájem měl ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nebo končící předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků