Hlavní obsah

ODS chce bojovat proti neziskovým nemocnicím u Ústavního soudu

Občanská demokratická strana nevzdává boj proti zákonu, který počítá se vznikem sítě neziskových nemocnic. Zástupci nejsilnější opoziční strany se s největší pravděpodobností kvůli zákonu obrátí na Ústavní soud. Novinářům to v sobotu po zasedání výkonné rady ODS řekl místopředseda Ivan Langer.

ODS chce bojovat proti neziskovým nemocnicím u Ústavního soudu

Přijetí zákona prosadila v pátek ve Sněmovně levice. [celá zpráva] Norma podle ODS ohrozí pacienty a bude znamenat propouštění. Levice kritiku normy již dříve odmítla.

"Zákon o takzvaných neziskových organizacích prosazený koalicí ČSSD a KSČM znamená přímé ohrožení až likvidaci desítek nemocnic, ohrožuje tisíce pracovních míst a statisíce pacientů... Výkonná rada dnes řekla zcela jednoznačně, že v případě volebního vítězství tento zákon zrušíme a takovéto ohrožení pacientů nepřipustíme," uvedl Langer.

Poslanci ODS již dříve uvedli, že zváží podání ústavní stížnosti proti zákonu. Předseda Miroslav Topolánek dnes uvedl, že podání stížnosti je v pravomoci poslanců a senátorů. Výkonná rada jim v tom nebude podle Topolánka bránit, ale ani vyzývat. Langer nicméně uvedl: "Já pravděpodobnost podání stížnosti odhaduji na sto procent."

Norma je podle odpůrců neústavní v zásazích do práva hospodařit s majetkem. Nařízenou přeměnou vybraných nemocnic na neziskové organizace přináší nucené omezení vlastnického práva bez náhrady. Rozhodující pravomoci zákon svěřuje ministerstvu zdravotnictví, ale odpovědnost za hospodaření ponechává na vlastnících nemocnic. Ministerstvo má právo například stanovit rozsah a druhy poskytované péče a počet přístrojů či lůžek. Mzdy zdravotníků by pak měl určovat zákon o platu v rozpočtových organizacích.

Norma podle levice účinně chrání zájmy pacientů. Zákon o nemocnicích dolní komora schválila již podruhé. Přehlasovala veto pravicově laděného Senátu. Nyní tedy obě předlohy posoudí ještě prezident Václav Klaus. I jeho případné veto by ale levicová sněmovní většina ještě mohla zvrátit. Předpokládá se totiž, že poslanci se koncem května sejdou ke krátké schůzi, na níž by měli hlasovat právě o normách vrácených Senátem či prezidentem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků