Hlavní obsah
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Odebírání aut zdrogovaným řidičům není všelék, upozornil ministry nejvyšší žalobce

Úvahy o častějším zabavování vozů řidičům, kteří jsou za volantem přistiženi pod vlivem drog či přes zákaz řízení, s nimiž v minulých dnech přišly resorty vnitra a spravedlnosti, krotí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj takovéto opatření samo o sobě problémy nevyřeší.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Odebírání aut zdrogovaným řidičům není všelék, upozornil ministry nejvyšší žalobce

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v úterý zmínili, že by soudy mohly zabavovat vozidla zdrogovaným řidičům častěji, než se děje nyní. Zemana nepřímo vyzvali, aby vydal pokyn žalobcům, aby v odůvodněných případech důsledně navrhovali soudům propadnutí vozidel ve prospěch státu. [celá zpráva]

Zeman nic takového zatím nechystá. Podle něj to totiž situaci nevyřeší. "Já se té možnosti (zabavení auta policií a následného soudního rozhodnutí o jeho propadnutí ve prospěch státu) nezříkám, není to ale všelék. Tento postup lze aplikovat jen ve vybraných případech, ne plošně," uvedl.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Policie by se stala skladištěm vraků, míní žalobce

Zeman zdůraznil, že zabavování aut zdrogovaným řidičům s sebou přináší četná úskalí. Pokud by se dělo plošně, policie by brzy začala řešit, kde má tato vozidla uskladnit, protože by se rychle plnila její odstavná parkoviště. Zdrogovaní řidiči navíc jezdí ve starých vozidlech nízké ceny. Pokud takové auto propadne státu, je pak na něm, aby se postaral o jeho ekologickou likvidaci. Řidič si záhy pořídí jiný levný vůz, doplnil Zeman.

Zdůraznil, že trest propadnutí auta je jen na soudním uvážení. Musí být přitom podle něj vždy přiměřený. "Měli jsme případy, kdy řidič přišel kvůli jízdě pod vlivem alkoholu o vůz, kterým se ale denně přepravoval z domova na vesnici do města do práce. Tady vzniká otázka o přiměřenosti trestu," dodal Zeman.

Zeman: Narkomani jsou nemocní

Zeman zdůraznil, že na tyto motoristy je nutné pohlížet jako na "nemocné lidi", u nichž by měl být trest spojen s léčbou jejich závislosti. Jinak se podle něj jakýkoli trest může minout účinkem.

Anketa
Měly by soudy řidičům pod vlivem drog odebírat auta?
Ano
90.7 %
Ne
9.3 %
Celkem hlasovalo 729 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků