Hlavní obsah

Odbory chystají generální stávku proti zákoníku práce

Odbory chystají vlnu protestů proti plánované novele zákoníku práce, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela je podle nich pro zaměstnance nevýhodná. V případě, že vláda nepřistoupí na jejich úpravy, odbory uvažují o protestech a nevylučují ani generální stávku. Ve čtvrtek to uvedli zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).

Odbory chystají generální stávku proti zákoníku práce

Místopředsedkyně ČMKOS Marcela Kubínková řekla, že se odboráři o dalším postupu rozhodnou po říjnové tripartitě. Očekává, že se v případě nepřijetí navrhovaných změn uskuteční koncem roku velké protestní akce.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) již dříve uvedl, že chystaná novela zákona bude koncepční. Má sice směřovat k "více liberálnímu a flexibilnímu trhu práce", přesto podle něj údajně nehrozí, že by podle ní zaměstnanci neměli dostatečnou ochranu.

"Navrhované znění je velice liberální na úkor zaměstnance, nezajišťuje mu dostatečnou ochranu v pracovně-právních vztazích," míní Kubínková. Podle ní současná vláda k požadavkům odborářů dosud nikdy dostatečně nepřihlížela. "Máme obavy, že věcné záměry, které předkládáme, nebudou brány příliš v úvahu," konstatovala. "Samozřejmě, že pokud by k nim vůbec nepřihlédli, nelze vyloučit ostré protesty včetně generální stávky," dodala.

Vláda viní odbory z propojení s ČSSD

Někteří členové vlády včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) poukazují na to, že odbory jsou v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Například ČMKOS vede sociálnědemokratický senátor Milan Štěch, který bude v říjnu znovu kandidovat do Senátu. Skutečným důvodem, proč se odbory zviditelňují, jsou proto podle kabinetu blížící se volby do horní komory parlamentu a krajských zastupitelstev.

Odbory již v červnu uspořádaly hodinovou výstražnou stávku na protest proti vládním reformám, jíž se na mnoha místech Česka nějakou formou zúčastnilo podle odborářských předáků 985 000 lidí; práci na hodinu přerušilo přes 300 000 z nich.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků