Hlavní obsah
Budova Ústavního soudu v Brně Foto: Miroslav Homola, Právo

Odborník: V kompetenci Ústavního soudu není odložit volby

Ústavní soud není podle experta na ústavní právo Václava Pavlíčka oprávněn odložit vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení říjnových předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Soud tak učinil na základě stížnosti poslance Miloše Melčáka proti zákonu o zkrácení volebního období sněmovny, kterou se nyní hodlá věcně zabývat.

Budova Ústavního soudu v Brně Foto: Miroslav Homola, Právo
Odborník: V kompetenci Ústavního soudu není odložit volby

Pavlíček řekl, že odklad voleb by byl protiústavní. Podobně se vyjádřil i ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský.

"Nemyslím si, že je Ústavní soud oprávněn znemožnit fungování demokratického státu založeného na volbách," uvedl profesor ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

"Aby soud znemožnil volby, je pro mě šokující," dodal. Podle něj není v kompetenci Ústavního soudu posuzovat ústavní zákon, Melčákovu stížnost měl prý rovnou odmítnout. Další postup však Pavlíček nedokáže odhadnout, nevykonat volby je podle něj porušením Ústavy.

Překvapení nad informací neskrýval ani Jičínský. "Nepovažuji toto rozhodnutí, pokud k němu Ústavní soud dospěl, za správné," řekl. Také podle něj jednal soud nad rámec svého ústavního postavení.

Nový termín až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu, řekl Rychetský

Soud rozhodl o odkladu kvůli závažnosti problému. Potřebuje více času na prozkoumání věci. "Nový termín voleb bude možno stanovit až na základě konečného rozhodnutí Ústavního soudu," uvedl předseda soudu Pavel Rychetský. Volby se měly konat 9. a 10. října. Podle zastupujícího mluvčího soudu Vlastimila Göttingera nelze z dnešního usnesení vyvozovat, jak Ústavní soud o Melčákově stížnosti nakonec rozhodne.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků