Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Foto: ČTK

Od 1. července v MHD pouze roušky, míní Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) má za to, že budou jako ochrana dýchacích cest stačit od 1. července v MHD a vnitřních prostorech jen roušky místo respirátorů. Řekl to v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Foto: ČTK
Od 1. července v MHD pouze roušky, míní Vojtěch

„Přikláním se k tomu, že by chirurgická rouška jako alternativa stačit mohla,“ potvrdil Vojtěch. O konečném rozhodnutí bude podle něj vláda ale teprve jednat.

„Nic nezlehčujeme. Ochrana chirurgickou rouškou je pouze o něco menší než u respirátoru,“ dodal.

Zatímco v Česku je epidemie na ústupu, ve Velké Británii se aktuálně rychle šíří delta mutace koronaviru, která zasahuje těžším průběhem infekce i kompletně očkované jedince, kteří v některým případech nemoci i podlehnou.

V souvislostí s tím Vojtěch již v týdnu varoval ve Sněmovně před tím, že „britský scénář“ je i v ČR pouze otázka času. Z toho důvodu je podle něj nutné, aby se situace nadále monitorovala a zvyšoval se také počet sekvenovaných vzorků.

Klíčové budou podle Vojtěcha letní návraty lidí z dovolených v místech, kde hrozí nákaza některou ze sledovaných mutací. Pokud jde o následné zpřísnění restrikcí, chce je zavádět vždy nejprve na lokální úrovni.

Za pravdu mu dal i prezident České lékařské komory Milan Kubek, který vládu v minulosti opakovaně kritizoval za to, že jsou opatření naopak nedostatečná. „V létě budou roušky stačit,“ pokyvoval. Doplnil však, že jakmile se situace zhorší, prosazoval by co nejpřísnější omezení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků